CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

19. 08. 2021

0 komentářů

Inflace v eurozóně nad cílem ECB, ale vypovídá to vůbec o něčem?

 

Inflace je na vzestupu nejenom u nás, ale i v dalších unijních zemích. Už bleskový odhad ukázal, že růst cen v zemích eurozóny v červenci zrychlil na 2,2 % a přestřelil tak cíl ECB, avšak jádrová inflace poklesla z předchozích 0,9 % na 0,7 %. Současná inflační vlnka jde z více než poloviny na vrub rostoucím cenám energií, kterým sekundují potraviny, alkohol a tabák.

Česko je s červencovou inflací ve výši 2,7 % v evropském žebříčku na 14. místě. Z hlediska vývoje inflace tak ČR vypadá zvenčí podstatně lépe než doma. Jde ovšem o harmonizovanou inflaci, která na rozdíl od té domácí neobsahuje jednu nyní dost významnou položku zohledňující vývoj cen bydlení. Jde konkrétně o tzv. imputované nájemné. Za tímto označením se skrývají tržní ceny nových bytů a rodinných domů, náklady na samo-stavitelství, renovace, rekonstrukce a údržbu. A drobným doplňkem jsou už pak jen platby za realitní zprostředkování. Zhruba desetiprocentní podíl na spotřebitelském koši dělá z tržních cen bydlení, respektive z imputovaného nájemného v letošním roce dost zásadního inflačního hybatele. Aktuální zatím šestiprocentní meziroční růst této položky je už na celkové inflaci pořádně vidět.Harmonizovaná inflace je o vliv realitního trhu zcela oproštěna a fakticky inflační vývoj v EU či eurozóně vlastně podceňuje. Už při letmém pohledu na vývoj cen bytů v posledním roce je zřejmé, že zdražující reality nejsou zdaleka jen problémem ČR. Ceny bytů totiž letos svižně rostou i v Nizozemí (+11,3 % v Q1), v Německu (+9,4 %) nebo v Rakousku (+8,3 %), takže inflace vypočítaná bez nich může být už docela zavádějící. ECB nicméně právě takovou inflaci cíluje, a proto ignorování dění na realitním trhu jí v podstatě ulehčuje práci a umožňuje pokračovat ve stávající velmi uvolněné politice.

ECB proto dál může hovořit o možnosti krátkodobého přestřelování cíle, který nevyžaduje reakci, jak už o tom byla řeč, když představovala svůj nový koncept měnové politiky zhruba před měsícem. Harmonizovaná inflace, byť sledovaná ECB nebo používaná pro výpočet plnění jednoho z maastrichtských kritérií, se tak hodí už jen k sestavování žebříčků, ale nikoliv pro zjištění skutečného vývoje cen v té které zemi. Alespoň ne v době, kdy ceny realit každé čtvrtletí dosahují nových maxim.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Loading



 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *