CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

19. 08. 2021

0 komentářů

Inflace v eurozóně nad cílem ECB, ale vypovídá to vůbec o něčem?

 

Inflace je na vzestupu nejenom u nás, ale i v dalších unijních zemích. Už bleskový odhad ukázal, že růst cen v zemích eurozóny v červenci zrychlil na 2,2 % a přestřelil tak cíl ECB, avšak jádrová inflace poklesla z předchozích 0,9 % na 0,7 %. Současná inflační vlnka jde z více než poloviny na vrub rostoucím cenám energií, kterým sekundují potraviny, alkohol a tabák.

Česko je s červencovou inflací ve výši 2,7 % v evropském žebříčku na 14. místě. Z hlediska vývoje inflace tak ČR vypadá zvenčí podstatně lépe než doma. Jde ovšem o harmonizovanou inflaci, která na rozdíl od té domácí neobsahuje jednu nyní dost významnou položku zohledňující vývoj cen bydlení. Jde konkrétně o tzv. imputované nájemné. Za tímto označením se skrývají tržní ceny nových bytů a rodinných domů, náklady na samo-stavitelství, renovace, rekonstrukce a údržbu. A drobným doplňkem jsou už pak jen platby za realitní zprostředkování. Zhruba desetiprocentní podíl na spotřebitelském koši dělá z tržních cen bydlení, respektive z imputovaného nájemného v letošním roce dost zásadního inflačního hybatele. Aktuální zatím šestiprocentní meziroční růst této položky je už na celkové inflaci pořádně vidět.Harmonizovaná inflace je o vliv realitního trhu zcela oproštěna a fakticky inflační vývoj v EU či eurozóně vlastně podceňuje. Už při letmém pohledu na vývoj cen bytů v posledním roce je zřejmé, že zdražující reality nejsou zdaleka jen problémem ČR. Ceny bytů totiž letos svižně rostou i v Nizozemí (+11,3 % v Q1), v Německu (+9,4 %) nebo v Rakousku (+8,3 %), takže inflace vypočítaná bez nich může být už docela zavádějící. ECB nicméně právě takovou inflaci cíluje, a proto ignorování dění na realitním trhu jí v podstatě ulehčuje práci a umožňuje pokračovat ve stávající velmi uvolněné politice.

ECB proto dál může hovořit o možnosti krátkodobého přestřelování cíle, který nevyžaduje reakci, jak už o tom byla řeč, když představovala svůj nový koncept měnové politiky zhruba před měsícem. Harmonizovaná inflace, byť sledovaná ECB nebo používaná pro výpočet plnění jednoho z maastrichtských kritérií, se tak hodí už jen k sestavování žebříčků, ale nikoliv pro zjištění skutečného vývoje cen v té které zemi. Alespoň ne v době, kdy ceny realit každé čtvrtletí dosahují nových maxim.

Petr Dufek
Analytik ČSOB 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Hledání dokonalosti v dozvucích stagflace

Psala se šedesátá léta, trhy byly nenasycené, všechno rostlo. Rostly vládní výdaje, rostlo zadlužení. Koupěschopná poptávka byla nenasycena, leckde vládl trh prodávajícího. Budovaly se produkční kapacity, hrálo se o schopnost produkovat, dodávat na nenasycené trhy. Když podnikatelé, vedoucí pracovníci a manažeři na Západě řídili podniky, mohli se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

03. 02. 2023

Apple, Alphabet nebo Amazon – co napoví hospodářské výsledky technologických gigantů

Hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí 2022 zatím ukazují značný tlak na marže zejména v technologickém sektoru. Tento týden je tak hodně v sázce, protože po dnešním uzavření trhů mají svůj hospodářský výsledek zveřejnit Apple, Alphabet a Amazon. Analytici nejsou nijak zvlášť optimističtí a podle nich budou výsledky i v případě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *