Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Inflace v eurozóně klesla na 1,0 procento, v EU na 1,4 procenta

Makro 19.08.2019 | 14:21 0 Komentářů

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zpomalilo na jedno procento z 1,3 procenta. Vyplývá to z dnešní zprávy Eurostatu. Nevyplnila se jeho předešlá predikce, ve které měly spotřebitelské ceny růst o 1,1 procenta. V Evropské unii tempo inflace kleslo na 1,4 ze 1,6 procenta. 

Čísla zveřejněná Eurostatem napovídají, že se stávající inflace odchýlila daleko od cíle Evropské centrální banky, která směřuje inflaci těsně pod dvě procenta. Minulý rok v červenci byla míra inflace v eurozóně 2,2 procenta a taktéž i v Evropské unii.

Nejslabší růst spotřebitelských cen zaznamenal Kypr, a to 0,1 procenta. Nejvyšší inflaci v eurozóně pak najdeme v Rumunsku (4,1 procenta) a Maďarsko (3,3 procenta). Inflace v České republice byla v červenci 2,6 procenta.

Evropská centrální banka na červnovém zasedání oprostila od popisu střednědobého inflačního cíle a zaměřila se na závazek symetrie inflačního cíle. Prezident ECB Mario Draghi situaci komentoval tím, že se bankéřům se vývoj inflace nezamlouvá. „Symetrie znamená, že není žádná dvouprocentní horní hranice. Inflace se může odchýlit oběma směry,“ řekl.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.