Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Inflace v České republice zrychluje

Makro 12.05.2015 | 10:38 0 Komentářů

Dubnová čísla o vývoji spotřebitelských cen potvrdila, že se v ČR začíná po měsících znovu projevovat inflace. Meziroční růst cen o půl procenta není nijak silný, avšak je vyšší než předpokládal trh i centrální banka. 

Podle očekávání se v meziměsíčním růstu cen projevilo sezónní zvýšení cen oděvů a obuvi a některých potravin. Vedle toho se v inflaci odrazily i rostoucí ceny pohonných hmot. Naproti tomu velmi lehce tentokrát zlevnily dovolené. 

Meziroční inflace se dostává na 0,5 % a je tak o dvě desetiny procentního bodu nad nejnovější prognózou centrální banky. Je to nepochybně potěšující zpráva, která může snížit pravděpodobnost případné další „devalvace“ koruny, která inflaci do české ekonomiky měla konečně přinést. I když aktuálně inflace mírně zrychluje, není inflace žádným významným problémem české ekonomiky. Letošní byť stále ještě umírněný růst mezd a příjmů domácností je výrazně rychlejší než inflace, a tak se finanční situace českých domácností bude i nadále zlepšovat. 

„V meziměsíčním pohledu inflace zamířila vzhůru především v důsledku zvýšení cen oblečení a obuvi. Jarní sezóna přinesla zdražení oděvů o 3,2 %, ceny obuvi stouply dokonce o 7,4 %. Zapůsobil rovněž růst cen pohonných hmot o 1,6 %. Ceny pohonných hmot se zvyšují již druhý měsíc. Na meziměsíční vzestup cenové hladiny měl vliv i mírný růst cen potravin o 0,3 % způsobený sezonním vzestupem cen zeleniny a ovoce,“ uvedla Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka, Česká bankovní asociace.

V dalších měsících se inflace bude pohybovat v blízkosti aktuálních hodnot. Samozřejmě velkou nejistotu přinášejí volatilní ceny pohonných hmot reflektující pohyby ceny ropy na světových trzích a kurz koruny vůči dolaru.

„Pokud by vývoj inflace byl i v dalších měsících nad očekáváním, mohla by Česká národní banka v příštím roce přistoupit ke zvýšení sazeb. To by pro českou ekonomiku bylo dobrým stimulem,“ uvedl Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP INVEST.

Prostor pro pokles inflace je vzhledem k silné domácí poptávce a slabé koruně silně omezený. Navíc poptávka stále více nabírá na síle i na evropském trhu, a tak deflační očekávání postupně ale jistě mizí. 

Petr Dufek
Investiční výzkum
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.