CZK/€ 24.610 +0,18%

CZK/$ 24.180 +0,05%

CZK/£ 29.162 -0,04%

CZK/CHF 25.415 +0,21%

08. 08. 2016

0 komentářů

Inflace v červenci zůstala utlumená

 


 

K hladině závazku dnes korunu tlačily zveřejněné ekonomické údaje. Průmyslová výroba sice v meziročním vyjádření zpomalila na 3,9 %, ale stále silně profituje z poptávky po automobilech v eurozóně. Automobilový průmysl je pro průmyslovou výrobu důležitý, protože bez něj by vykázala pokles. Exporty dopravních prostředků pozitivně ovlivňují i obchodní bilanci. Ta v červnu skončila s kladným přebytkem 20,7 mld. CZK. Dalším důvodem tohoto dobrého výsledku je i relativně nízký schodek bilance s komoditami, protože ceny ropy byly v červnu o 23 % nižší než loni.

Zpomalením investiční aktivity v Česku trpí nejvíce stavebnictví. To v červnu pokleslo o 3,9 % m/m, v meziročním vyjádření pak ubralo 12,7 %. Nejvýrazněji samozřejmě trpí inženýrské stavitelství (-18,3 y/y), ale pokles zaznamenalo i pozemní (9,6 % y/y). Růst podílu nezaměstnaných o 0,2 pb na 5,4 % způsobila převážně sezonnost, protože na trh práce dorazili čerství absolventi. Na druhou stranu zpomalení ekonomiky je patrné i zde, protože podíl nezaměstnaných vzrostl i po sezonním očištění. Nárůst počtu volných pracovních míst ovšem stále pokračuje.

Regionální měny dnes v podstatě stagnují na svých otvíracích hodnotách. U polského zlotého to platí přímo doslova. Maďarský forint přeci jen připadal asi 0,3 %.

Zítřejší kalendář obsahuje publikaci spotřebitelské inflace v Maďarsku a Česku. Podle nás bude reportovaná inflace pouze mírná (0,1 % m/m). Ceny pohonných hmot totiž v červenci poklesly a i ostatní položky rostly pouze mírně. Efekty statistické základy by pak mohly vytlačit meziroční inflaci k 0,3 %.

Česká swapová křivka dnes následovala eurový protějšek a na dlouhém konci vzrostla o 1 bb.

REKLAMA

DAVID KOCOUREK
Ekonom
Komerční banka, a. s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Sedm důvodů, proč být pozitivní za současných podmínek na trhu

Jak jsem již dříve zmínila, současné prostředí na globálních trzích považuji za příliš pesimistické. Před dvěma lety jsme se nacházeli ve víru celosvětové pandemie a nebyli jsme si jisti, zda se vůbec někdy podaří vyvinout účinnou vakcínu proti COVIDu. Dnes se nacházíme v jiné situaci. Samozřejmě, že […]

Text: Redakce

Foto: Invesco

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.