CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

10. 03. 2022

0 komentářů

Inflace se v únoru zvýšila na 11,1 procenta

 

Spotřebitelské ceny v ČR se v únoru zvýšily meziměsíčně v průměru o dalších 1,3 %. Téměř totožně vysoký byl nárůst i po sezónním očištění, když činil 1,2 %, po výrazném lenovém zvýšení cen o 2,9 %. Z hlediska struktury k meziměsíčnímu zdražení ve spotřebitelském sektoru přispěly nejvíce náklady spojené s bydlením (příspěvek 0,5 pb) a potraviny (příspěvek 0,3 pb). Samotné imputované nájemné se meziměsíčně zvýšilo o dalších 0,6 % a potraviny (bez alkoholu a tabáku) zdražily o 1,4 %. V růstu pokračovaly však i ceny v dalších kategoriích zboží a služeb, jako je vlivem vyšších cen pohonných hmot třeba doprava, a nadále tak platí, že růst cen je v české ekonomice hodně plošný. 

V meziročním vyjádření inflace, poprvé od července 1998, dosahovala dvouciferných hodnot. Zatímco v lednu činila 9,9 %, v únoru vzrostla na 11,1 %. To bylo výrazně více než se čekalo. My jsme čekali růst spotřebitelských cen o 10,6 % a tržní konsensus byl ještě o dvě desetiny nižší. ČNB ve své prognóze, kterou zveřejnila na začátku února, očekávala únorovou inflaci ve výši meziročních 9,7 %. I z meziročního úhlu pohledu k růstu spotřebitelských cen v únoru přispívaly nejvíce náklady spojené s bydlením. V těch se obráželo především výrazné zdražení energií, jejichž ceny od ledna opět osahují daň z přidané hodnoty. V rychlém meziročním růstu, v únoru o 15,7 %, však pokračovalo také imputované nájemné, v němž se mimo jiné odráží vysoké ceny stavebních materiálů či nových bytů. Další v pořadí z hlediska výše příspěvku k meziroční inflaci byla oblast dopravy a také potravin. Zde lze nalézt souvislost s předchozím nárůstem cen energetických a zemědělských komodit na světových trzích.

Za celý letošní rok očekáváme průměrnou inflaci ve výši 8,8 %. Ve světle posledního vývoje, který přinesl výrazný nárůst cen komodit, jsou však rizika našeho odhadu vychýlena ve směru ještě vyššího růstu spotřebitelských cen. Prognóza letošní inflace od centrální banky je jen mírně nižší, když počítá s 8,5 %. K růstu spotřebitelských cen by v dalších měsících měly nadále přispívat zejména vyšší ceny energií, pohonných hmot a potravin. Jelikož jsou energie základem výroby většiny zboží a také předpokladem pro poskytování většiny služeb, budeme pravděpodobně pozorovat také sekundární dopady v dalších cenách. Meziroční inflace bude pravděpodobně v nebližších měsících dále zrychlovat a pravděpodobně se dostane ke 12 %. Jakékoliv predikce jsou však, vzhledem k okolnostem, spojeny s vekou mírou nejistoty.

Centrální banka bude podle nás muset reagovat dalším zvyšováním úrokových sazeb. Dosud jsme očekávali, že na březnovém zasedání zvýší sazby o čtvrt procentního bodu, nyní si však myslíme, že to bude spíše o půl procentního bodu. Navíc rizika jsou podle nás vychýlena k možnosti ještě vyššího zvýšení sazeb. Vrcholu pravděpodobně sazby dosáhnou nad 5 % a s jejich poklesem bude nejspíše centrální banka muset počkat až do příštího roku.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

spoření - prasátko - úspory - peníze - ruka - mince

Spořicí účty: Zhodnocení roste za hranici 4 %

ČNB v květnu opět zvýšila úrokové sazby. Sazby na spořicích účtech vzrostly téměř ve všech bankách. Některé banky se odhodlaly zvýšit úročení na spořicích účtech i za hranici čtyř procent. Přestože úroky na spořicích účtech inflaci ani zdaleka nepokryjí, zájem o ně roste. […]

Text: Jana Zámečníková

19. 05. 2022

Čtyři pětiny Čechů cítí dopady inflace na vlastní úspory, více než 35 % z nich už aktivně hledá způsoby, jak je ochránit

Navzdory současné vysoké inflaci nechává přes 90 % Čechů své finance ležet na běžném účtu. Takové zjištění přinesl březnový průzkum společnosti Broker Consulting mezi 1050 respondenty z celé republiky. Dále ukázal, že polovina z nich využívá také spořicí účet, dvě pětiny pak spoléhají na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 05. 2022

Komentář: Za inflaci mohou „autisté“

Česko má nejvyšší inflaci za skoro třicet let, poprvé od prosince 1993 přesahuje čtrnáct procent. A bude hůř. Blbě jsou na tom i jinde. Třeba v Estonsku je inflace takřka devatenáctiprocentní. Takže neobstojí tvrzení, že s eurem by byla inflace v ČR nutně nižší.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 05. 2022