Pátek 05. března. Svátek má Kazimír.

Inflace – rukojmí cen pohonných hmot

Investice 09.10.2012 | 11:18 1 Komentář

Inflace v září zrychlila podle Českého statistického úřadu o 0,1 procentního bodu na 3,4 %. V porovnání s minulým měsícem spotřebitelské ceny klesly o 0,1 %. (Komentář GE Money Bank)

Doznívající sezóna dovolených přinesla nižší ceny rekreačních zájezdů, které působily jako hlavní faktor meziměsíčního poklesu spotřebitelských cen. Například dovolené s komplexními službami zlevnily o 13,2 %. Naopak pohonné hmoty, jejichž ceny se vyšplhaly v září na průměrných 38,23 Kč za litr naturalu a 37,2 Kč za litr motorové nafty působily na růst cen, a to jak v  meziměsíčním tak meziročním srovnání. V okruhu výrobních cen rostly v srpnu ceny koksu a rafinovaných ropných produktů nejsilněji za poslední tři měsíce a i ve spotřebitelských cenách se toto zdražování ještě může nějakou dobu projevovat.  Na druhou stranu cena ropy na přelomu října klesala a tak se snad alespoň krátkodobě spotřebitelům v tomto směru uleví.

Inflace v oblasti potravin zůstala na úrovni srpna s růstem 7,3 %. Ceny bydlení a energií se oproti září 2011 zvedly o 4,8 % (v srpnu +4,7 %).

Růst spotřebitelských cen je aktuálně plně pod nabídkovou nadvládou. Spotřebitelé neutrácí, ba naopak. Hlídají si pečlivě své výdaje a z toho důvodu centrální banka nemusí mít – alespoň prozatím – obavy z  uvolněnější měnové politiky, kterou nastavila v minulých týdnech. Další efekt, který táhne inflaci nahoru, je lednové zvýšení DPH, které však v  lednu 2013 vyprchá. V příštím roce bude vývoj inflace záležet také na tom, jak dopadne současná diskuze o dalším posunu sazeb DPH.

Petr Gapka, analytik GE Money Bank

 

Jeden komentář: “Inflace – rukojmí cen pohonných hmot”

  1. bejčák napsal:

    Vývoj německých akcií můžete sledovat na http://stockcharts.wz.cz/dax5d.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.