CZK/€ 24.725 -0,02%

CZK/$ 23.392 -0,47%

CZK/£ 28.684 -0,51%

CZK/CHF 24.374 -0,73%

14. 06. 2022

0 komentářů

Inflace potrápí i obměněnou radu ČNB

 

Po několika týdnech se konečně rozplynula nejistota ohledně změn v bankovní radě ČNB. Koruna se sice při samotném jmenování více rozhýbala, ve výsledku je ale vůči euru na podobných úrovních jako v předcházejícím týdnu. Prezident Zeman neprodloužil ani jeden z končících mandátů a získal tak možnost jmenovat hned 3 nové členy. Se slovem „nové“ je ale v tomto případě potřeba šetřit, protože dva ze tří jmenovaných členů již za sebou historii v radě ČNB mají. 

Konkrétně na postu viceguvernérky usedne Eva Zamrazilová, dosavadní předsedkyně Národní rozpočtové rady a spolu s ní Jan Frait, šéf sekce finanční stability v ČNB. Jediným opravdovým nováčkem v bankovní radě je tak Karina Kubelková, analytička Hospodářské komory. Od trojice členů lze očekávat více holubičí postoj, celkově ale trh jména přijal poměrně s klidem a neočekává tak narušení kontinuity. V pátek zveřejněná inflace (16 %) ke konci týdne jen navýšila očekávání, že současná rada přinese příští týden razantnější navýšení sazeb a obměněná rada od července dále bude spíše než uspěchané snižování prosazovat do konce roku stabilitu sazeb.

Z ECB minulý týden přišlo očekávané potvrzení červencového hiku a nastínění dalšího utahování. V aktualizované prognóze počítáme s relativně agresivním zvyšováním sazeb, kdy v září podle nás ECB může sáhnout po dvojnásobném hiku. Celkově by základní sazba ke konci letošního roku mohla vystoupat na 1,25 %, v příštím roce ke 2 %.

Tento týden bude zasedat Fed, a všeobecně se očekává navýšení sazeb o 50bb. Páteční čtení americké inflace ale trhy znejistilo, jelikož se nepotvrdilo dosažení vrcholu a meziroční dynamika nečekaně zrychlila. Přecenění se proto zúčastnil kromě dluhopisů a akcií i dolar, který opět výrazněji posílil vůči dalším měnám. Od Fedu se nyní očekává cesta rychlejších hiků, a zároveň k vyšším úrovním do okolí 3,75 %. Z domácího prostředí budou stát za sledování kromě cen výrobců (16.6) i vyjádření jednotlivých členů rady k dalšímu nastavení sazeb – předtím, než se ocitnou v mediální karanténě.

Doposavad názory víceméně souzněly s naší prognózou (+75bb), květnová inflace ale představuje riziko směrem k razantnějšímu zvýšení. Vůči základní jarní prognóze byla květnová inflace vyšší o více jak 1 p.b, slabší je i kurz koruny (ČNB očekávala 24,0 EUR/CZK v Q2) – oboje nahrává větší razanci. Na druhé straně v alternativní prognóze, ke které na posledním zasedání rada pocitově více inklinovala, jsou očekávání uvolněnější. Inflace se sice v rámci ní také pohybuje u 15 %, u kurzu ale bylo očekávané oslabení směrem nad 25 EUR/CZK. Nebýt intervencí ze strany ČNB, je možné že v této oblasti by se koruna aktuálně nacházela.

Pokud se rada i s přihlédnutím na další stabilitu bude přiklánět k alternativní verzi, lze očekávat mírnější komentáře ve prospěch zvýšení v okolí 75bb. Naši prognózu proto v tomto ohledu neměníme a nadále očekáváme zvýšení v červnu o 75bb.  Rizika jsou ovšem vychýlena spíše ve směru razantnějšího zvýšení a pokud rada sáhne po 100bb nebo 125bb, nebude to pro trh až tak výrazné překvapení. Prostor pro znatelnější posilování koruny, i s přihlédnutím k více agresivní měnové politice zahraničních centrální bank, v nejbližších týdnech nevidíme. I nadále očekáváme setrvávání u 25korunové hranice s občasnou pomocí v podobě intervencí ze strany ČNB.

REKLAMA

Autor: Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Vedení ECB dnes narychlo mimořádně zasedá. Ve hře je budoucnost předlužené Itálie, a tedy i eura

Vedení Evropské centrální banky na dnešek narychlo svolává své mimořádné zasedání. Téma se zdá být zřejmé: Itálie. Úrok na dluhu této předlužené ekonomiky se začíná nebezpečně zvyšovat. Rozevírají se totiž nůžky mezi úrokem na dluhu právě Itálie a na dluhu Německa, jenž je obecně považován za bezproblémový. […]

Text: Redakce

15. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.