CZK/€ 25.440 +0,26%

CZK/$ 23.453 +0,37%

CZK/£ 30.298 +0,39%

CZK/CHF 26.480 +1,03%

10. 07. 2024

0 komentářů

Inflace opět na cílových dvou procentech

 

Až překvapivě rychle klesla inflace v červnu, protože trochu předčasně vrátila na cílovou hodnotu ČNB. Meziměsíčně se totiž ceny snížily o 0,3 % a stáhly tak i meziroční inflaci z předchozích 2,6 % na rovná dvě procenta.

Loading 

Pokles cen za poslední měsíc způsobilo především zlevnění potravin, alkoholu a PHM. Minimálně v případě alkoholu je to docela zajímavý, i když jen přechodný jev. Ale tak už to u nevyzpytatelných a nestabilních položek spotřebitelského koše občas chodí.

Meziroční inflace se vrací na dvě procenta, kde byla naposledy v březnu. Vypadá to velmi dobře, přesto základní inflační problém – s nímž se musí vypořádávat většina zemí EU – přetrvává. Dál totiž velmi svižně zdražují služby, které se navíc letos těší zvýšené poptávce. Aktuálně jsou ceny služeb o 4,9 % vyšší než loni, ceny zboží jen o 0,2 %. Jednoznačně tak jde nízká inflace na vrub téměř stagnujícím cenám zboží, zatímco služby zdražují, co to jde.

Ostatně vývoj v oboru HORECA je toho docela dobrým příkladem. Tam se aktuálně zdražuje o 7,5 %, i když za poslední tři roky se tam ceny zvýšily o 51 %.

Co čekat dál? Inflace se dokonce může v dalších měsících na chvíli podívat i pod dvojku, avšak v závěru roku opět zafunguje srovnávací základ. Na proinflační straně je nejistý další vývoj cen potravin, na protiinflační straně zase ceny energií. Ty se totiž pozitivně do inflace ještě vůbec nepropsaly.

Autor: Petr Dufek, hlavní ekonom Banky CREDITAS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Komentář: Jaký dopad by mělo vítězství Donalda Trumpa na trhy?

Po skončení první poloviny roku můžeme konstatovat, že napětí v mezinárodním obchodě se opět zostřuje směrem až k obchodní válce. V tomto prostředí se blíží kvapem prezidentské volby v USA. Po nedávném atentátu na Donalda Trumpa můžeme konstatovat, že zvolení tohoto prezidentského kandidáta začíná být vysoce pravděpodobné. Jaké jsou aktuální ekonomické […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024

Průzkum: Drobní investoři se obracejí od ESG

Podle průzkumu mezi českými drobnými investory více než polovina (51 %) investorů nepřemýšlí o faktorech ESG, zatímco 37 % ano. Čtvrtina českých investorů o ESG uvažuje jen tehdy, když se těmto investicím daří. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *