Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Inflace na ústupu

Vývoj ekonomiky 10.12.2020 | 12:58 0 Komentářů

Listopad byl měsícem, kdy česká ekonomika procházela částečným lockdownem a řada obchodů a služeb byla zcela uzavřena. Nákupy spotřebitelů se odehrávaly primárně v super či hypermarketech a samozřejmě na internetu, který letos zažívá nebývalý boom. I za těchto podmínek pokračoval desinflační trend, a tak meziroční inflace poklesla na nejnižší úroveň za poslední rok (2,7 %).

Pokles inflace z předchozích 2,9 % jde především na vrub potravinám, jejichž inflační potenciál se postupně vyčerpává. Přestaly být tak tím hlavním stimulem relativně vysoké inflace u nás, stejně jako bydlení, které zaznamenává výrazné zpomalení růstu nájemného i energií. Hlavním inflačním faktorem jsou v posledních šesti měsících cigarety a alkohol, a to především z důvodu vyšších spotřebních daní.

Inflace se dostala dvě desetiny procentního bodu pod listopadovou prognózu ČNB. Je samozřejmě ještě brzy mluvit o zásadní odchylce, nicméně jde alespoň o první signál o polevování inflačních tlaků. Nižší inflace by nicméně mohla brdit ČNB v úvahách o rychlém zvyšování úrokových sazeb, které naznačuje její prognóza.

Je otázkou, jak obchodníci nastaví svoji cenovou politiku o otevření ekonomiky, avšak vzhledem k slabší poptávce a tlaku e-commerce prostor pro zvyšování cen mít nebudou. I proto je docela pravděpodobné, že inflace bude dále klesat a už poměrně brzy se dostane i pod cílovou dvouprocentní hranici. K nižší inflaci v dalších měsících by mohla napomoci i silnější koruna, která se po zklidnění na finančních trzích pohybuje pod hranicí 26,50 za euro.

Petr Dufek, Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.