Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Inflace – kvůli cenám noční můry nehrozí

Investice 09.08.2013 | 16:47 0 Komentářů

Meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil v červenci podle Českého statistického úřadu o 0,2 procentního bodu na 1,4 %. V porovnání s červnem spotřebitelé nakupovali zboží a služby v průměru o 0,2 % levněji. (Komentář GE Money Bank)

Zase ty brambory. Každý z nás v průměru spotřebuje zhruba 70 kilogramů této zeleniny ročně. Není divu, že ve spotřebním koši mají tedy relativně silné zastoupení (například v porovnání s rajčaty) a více ovlivňují celkovou změnu spotřebitelských cen. V červnu, vlivem každoročního příchodu raných brambor na pulty obchodů, vzrostly ceny této plodiny o více než 80 %, a to jak v meziměsíčním, tak v meziročním srovnání. V červenci přišla ale celkem výrazná kompenzace, kdy v porovnání s předchozím měsícem brambory zlevnily o 29 % a dopomohly k celkovému dvojcifernému poklesu cen zeleniny.

Farmáři v červnu opět ukázali, že růst jejich cen zpomaluje a potravinová inflace by tak nemusela být ani v dalších měsících zásadním problémem. To dokazuje i vývoj potravinového indexu, který zveřejňuje Potravinová a zemědělská asociace, který v červenci klesl meziměsíčně o 2 % a v porovnání s minulým rokem je taktéž o více než 3 % nižší.

Kromě potravin meziměsíčně klesly například i ceny oděvů a obuvi, a to o více než 2 %. Nicméně i v červenci jsme si museli také za něco připlatit. Byly to především dovolené s komplexními službami (+12,5 %), které vytáhly ceny v oddíle rekreace a kultura o 2,5 % výše.

V meziročním srovnání mělo na červencové zpomalení inflace největší vliv nižší tempo růstu cen potravin a především ceny v oddíle bydlení, voda a energie, kde se projevil stále levnější plyn. Do budoucna by tlak na nižší růst cen v této kategorii mohlo působit uvažované snížení cen silové elektřiny a nižší příspěvek na obnovitelné zdroje. I v červenci ale nejvíce držely inflaci na uzdě telekomunikace, které stejně jako v předchozím měsíci ubraly z celkového meziročního růstu spotřebitelských cen 0,4 procentního bodu.

Dnešní inflační čísla ukázala, že růst cen rozhodně není a ani v nejbližších měsících nebude strašákem pro Českou národní banku. Na druhou stranu ani deflace není rizikem a inflační očekávání zásadně neklesají. Na posledním měnovém zasedání dalo několik členů bankovní rady souhlas k okamžitému spuštění devizových intervencí, nicméně většina členů byla proti. Důvodem je částečně i fakt, že exportéry nyní trápí spíše slabá zahraniční poptávka než současná úroveň kurzu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.