CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

11. 11. 2008

0 komentářů

iDnes: Pojišťovnám vadí vlastní drazí agenti. Chtějí pomoc od státu

 


 

Pojišťovny působící na českém trhu a sdružené v České asociaci pojišťoven (ČAP) požadují po státu, aby začal regulovat maximální výše vyplacených provizí za nově sjednané životní pojištění. Podle jejich názoru není v silách samotných pojišťoven výši vyplacených provizí regulovat, protože pojišťovací zprostředkovatelé v případě, že jim pojišťovna bude krátit provize, přejdou se konkurenci, kterou jsou velmi často finančně poradenské společnosti. "Trhu by prospělo, pokud by provize dosahovaly maximálně 18násobku měsíční splátky. Tlak zejména externích distribučních sítí je však natolik silný, že mu pojišťovny podléhají a náklady na provize rostou. Jejich výši by proto měl zastropit zákon nebo vyhláška," říká šéf České asociace pojišťoven (ČAP) Tomáš Síkora.

"Sjednávání pojistek je obchod jako každý jiný. Neslyšel jsem, že by chtěl někdo stropovat marži například u prodeje aut či másla," říká Petr Šafránek z Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců (AFIZ). Podle jeho názoru je to v kompetenci samotných pojišťoven: "To, že si nejsou schopny nižší marže vyjednat, je jejich problém," dodává.

Podle pojišťoven se díky tomu na trhu roztáčí provizní spirála a odměny za zprostředkování smluv, zejména investičního životního pojištění, nyní již dosahují 24násobek měsíční platby pojistného. Tento nepodložený růst odměn má následně negativní vliv na hospodaření pojišťoven, a tedy i samotné zhodnocení vložených prostředků, což v konečném důsledku negativně dopadá zejména na klienta. Jakoukoliv regulaci ze strany státu však odmítá jak Ministerstvo financí, tak Česká národní banka. A uvádí své důvody:

"V žádném případě nelze zákonem omezovat výši provize zprostředkovatele. Šlo by o nepřijatelný zásah do smluvních vztahů," říká náměstkyně ministra financí Klára Hájková. "Regulace vyhláškou by navíc mohla být považována za neústavní," dodává Hájková. "Vysoké provize jsou sice dlouhodobým negativním jevem, ČNB však přímé regulaci nakloněna není," říká mluvčí ČNB Pavel Zúbek.

"Loni pojišťovnám stouply náklady na pořízení smluv téměř o pětinu. V peněžním vyjádření to znamená, že za získání nových duší vyplatily celkem 20 miliard korun (náklady zahrnují vedle provizí agentům také výdaje na reklamu a marketing, pozn. redakce). Dalších pět miliard korun před sebou přitom pojišťovny sunou jako náklady příštích období," uvádí autorka článku Eva Špačková z iDnes.cz.

REKLAMA

Zdroj: iDnes.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *