CZK/€ 23.720 -0,53%

CZK/$ 21.998 -0,58%

CZK/£ 26.976 -0,40%

CZK/CHF 23.815 -0,44%

07. 02. 2023

0 komentářů

I prosinec se obešel bez devizových intervencí

 

ČNB nemusela ani v prosinci na devizovém trhu intervenovat ve prospěch koruny. Koruna sílila i bez její pomoci a díky zklidnění nálad na mezinárodních trzích se investoři vraceli do rizikovějších aktiv a na rozvíjející se trhy. Koruně hraje dál do karet výrazný úrokový diferenciál, a tak jak vůči dolaru, tak především euru. Ten sice pomalu klesá s tím, jak Fed a ECB zvyšují své sazby, avšak na úroveň sazeb v ČR se s největší pravděpodobností nedostanou.

Loading 

Na trhu také dávno opadly snahy vsadit si na oslabení koruny – tak jako třeba v červenci – protože ČNB i nadále zůstává připravena v případě potřeby zasáhnout. Fakticky, i když neintervenuje, trh svojí přítomností stabilizuje. Nic to nestojí a svůj úkol to v posledních měsících docela dobře naplňuje.

ČNB intervenovala naposledy v říjnu, ale už tehdy nebyly tyto obchody nijak velké. Nejvíce se zapotila v červenci, kdy ze svých rezerv vyprodala téměř 10 mld. eur, aby korunu ochránila před oslabením. 

Za celý rok pak ČNB ze svých rezerv prodala 26 mld. eur (zpočátku ovšem jen vyprodávala výnosy z rezerv, intervenovala až od března) a tím je postupně snížila na 131 mld. I to je stále úctyhodná suma vzhledem k velikosti české ekonomiky, i ve srovnání s okolními zeměmi. Navíc prodejem části rezerv získala zpět koruny, za které na trhu jinak platí sedmiprocentní reposazbu.

Na konci ledna pak cizoměnové rezervy centrální banky poklesly na 129 mld. eur.

Dlužno dodat, že vzhledem k vývoji na zahraničních finančních trzích byly devizové rezervy z pohledu samotného výnosu spíše prodělečné. Sama ČNB uvádí, že jejich výnos byl v posledním roce negativní (-6 %).

REKLAMA

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *