CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

20. 10. 2021

0 komentářů

Hypotečnímu trhu se daří, půjčky na bydlení ale dál zdražují

 

Hypoteční trh v září překonal hranici 300 miliard korun sjednaných půjček a stále se mu daří. A to i přes růst úrokové sazby. Ta v září vystoupala na 2,43 procenta, a vrátila se tak na úroveň z loňského jara. Za úrok pod 2 procenty, který byl nejvýhodnější za poslední roky, půjčovaly banky naposledy letos v dubnu. Jisté je, že tak výhodných podmínek už se letos nedočkáme. Otazník visí nad tím, jak moc půjčky ještě zdraží.

Loading 

ČNB na konci září zvýšila základní úrokovou sazbu na dvojnásobek a na to reagovaly ostatní banky. Odborníci už teď mluví o tom, že na konci roku 2021 by se úroková sazba u hypoték mohla šplhat ne ke 3, ale dokonce 4 procentům. Kdo uvažuje o koupi nemovitosti, ať už jako o vlastním bydlení nebo investici, má stále ještě dobré podmínky.

Ty se projevují už řadu měsíců na rekordních prodejích. Jak vyplývá ze statistik Central Group, největší zájem je o byty 2+kk (44 % prodejů) a 1+kk (23 % prodejů). U bytů koupených na úvěr tvoří menší byty 1+kk a 2+kk dokonce 80 procent prodejů. Úvěry na bydlení si nejčastěji berou lidé ve věku 30 až 40 let. Zhruba čtvrtinu kupujících na hypotéku pak tvoří klienti mezi 40 a 50 lety, hned za nimi jsou pak dvacátníci a třicátníci s podílem 20 %.

Michaela Tomášková
výkonná ředitelka
CENTRAL GROUP a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

O pomýlení inflací, ponaučení, zombifikaci ekonomiky a inflačních obětech a vrazích

Často se zapomíná, že většina čísel, která až do posledního haléře účetní kalkulují, jsou odhadem zatíženým inflační nejistotou. Málokdo klamné informace koriguje. Mnohým to vyhovuje. Ti, kteří získali dlouhodobé financování s fixní úrokovou sazbou, z inflace profitují. Problém může nastat, až bude nutné dluh refinancovat. I takto […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

11. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *