Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Hospodaření státu v červenci skončilo s přebytkem 16,6 miliard korun

Investice 01.08.2018 | 15:29 0 Komentářů

Po schodku 5,9 miliardy korun ke konci června, se v červenci stát dostal do přebytku 16,6 miliard. V loňském roce byl během července přebytek ještě vyšší, a to 25 miliard korun. Letošní rozpočet počítá se schodkem 50 miliard korun.

Podle ministerstva financí má na horší meziroční výsledek vliv dva faktory. Prvním z nich je částka 5,8 miliardy korun, která byla během loňského dubna převedena z tzv. privatizačního účtu do příjmů rozpočtu na krytí deficitu systému důchodového pojištění.

Hospodaření státního rozpočtu také ovlivnil dubnový transfer 4,3 miliardy korun na doplnění pojistných fondů EGAP. „Po odečtení těchto vlivů, které narušují meziroční srovnatelnost, by hospodaření státního rozpočtu dosáhlo lepšího výsledku než na konci července 2017,“ uvedlo MF.

Po očištění o peníze z Evropské unie by tedy státní rozpočet ke konci července skončil se schodkem 4,1 miliardy korun. Loni by to byl přebytek 5,6 miliardy korun.

Veřejné finance v tomto okamžiku nevykazují žádné známky poruch. Je třeba ale vidět, že za růstem příjmů stojí ve velké míře silný růst ekonomiky, na jehož trvalé pokračování nelze spoléhat,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.