CZK/€ 23.660 -0,25%

CZK/$ 21.748 -1,15%

CZK/£ 26.728 -0,93%

CZK/CHF 23.735 -0,34%

03. 03. 2021

0 komentářů

Hodnotu farmaceutických společností ovlivní vyřešení produkčních problémů

 

Rok 2021 pokračuje v očkovacím maratonu světové populace. Akcie společností vyrábějících vakcíny proti covid-19 nezažívají svá historická maxima a jsou na tom v tomto smyslu stejně jako jiné sektory na finančních trzích.

Loading 

Z dlouhodobého hlediska se však očekává vyřešení výrobních problémů a objemy objednávek mají dosáhnout mnohonásobků stávající úrovně. To nahrává ve prospěch dalšího růstu akcií farmaceutických společností. Ten jsme mohli sledovat v průběhu minulého roku, kdy hodnota některých firem v tomto segmentu rostla v řadě až několika stovek procent, a to díky výsledkům klinických testů a schvalovacích procesů.

AstraZeneca

Použití vakcíny vyvinuté ve spolupráci farmaceutické společnosti AstraZeneca a Oxfordské univerzity schvaluje stále vyšší počet regulačních orgánů, což připravuje půdu pro její všeobecné použití, zejména v rozvojových zemích.

Akcie AstraZeneca se momentálně obchodují na přibližně stejné úrovni jako v minulém roce a její schválení WHO může mít poměrně silnou váhu na rozšíření použití této vakcíny dalšími zeměmi. Také rozhodnutí o tom, že se společnost zavázala, že nebude profitovat z prodeje vakcíny COVID-19, může zamíchat kartami vůči konkurentům.

REKLAMA

Vakcína AstraZeneca se totiž prodává za nejlevnější cenu z aktuálně dostupných vakcín – podle belgického ministra zdravotnictví je to na území Evropské unie za 1,80 EUR (2,20 USD) za dávku ve srovnání s 18 € za dávku od společnosti Moderna a 12 € za vakcínu od společnosti Pfizer.

Dobrých zpráv v tomto směru je hned několik. Vláda v Canberře uvedla, že objednala dostatek dávek od AstraZeneca, které se mají vyrobit přímo v Austrálii, aby pokryly celou populaci země. Pochybnosti o účinnosti její vakcíny ve věkové skupině nad 65 let se pomalu rozplývají a její nízká cena spolu s lehkou přepravou, skladováním a manipulací z ní dělají potenciálního kandidáta, který by se časem mohl stát jednou z nejpoužívanějších vakcín na celém světě.

Pfizer

Pfizer, jako největší farmaceutická společnost ve Spojených státech, ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila svůj meziroční čistý zisk o více než 76 %, což představuje téměř 600 milionů dolarů. A v tomto roce očekává tržby za zhruba 15 miliard dolarů z distribuce vakcíny. Společnost chce v tomto roce dodat přibližně 2 miliardy vakcín.

REKLAMA

Dobrá zpráva pro společnost přišla z Japonska, kde Japonské ministerstvo zdravotnictví v neděli oznámilo, že oficiálně schválilo vakcínu Covid-19 od společnosti Pfizer, která je první schválenou vakcínou proti COVID-19 v zemi, protože zvyšuje úsilí o zabránění třetí vlny v období před letními olympijskými hrami.

Společnost Pfizer se posledních pár týdnů obchodovala konsolidovaným způsobem a držela se blízko hodnot 34,60 USD ze dne 29. října 2020.

Moderna

Společnost Moderna posouvá očekávané dodávky 300 milionů dávek vakcíny COVID-19 do konce července. Firma poskytla v úterý (16.02.2021) aktualizaci dodávek své vakcíny COVID-19 s tím, že očekává, že do konce března dodá vládě USA 100 milionů dávek. Zároveň uvedla, že posunula očekávané dodání druhé várky 100 milionů dávek na konec května z konce června a svých třetích 100 milionů dávek na konec července z konce září. Společnost do dnešního dne uvedla, že dodala 45,4 milionu dávek své vakcíny a podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí bylo podáno asi 25,5 milionu dávek vakcíny.

Akcie společnosti Moderna oproti svým konkurentům, vzrostly za poslední tři měsíce o 87,6 %.

Martin Krištoff, hlavní analytik CFDWorld

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *