CZK/€ 24.260 -0,45%

CZK/$ 22.089 -0,77%

CZK/£ 28.039 -0,11%

CZK/CHF 25.207 -0,23%

03. 03. 2021

0 komentářů

Hodnotu farmaceutických společností ovlivní vyřešení produkčních problémů

 

Rok 2021 pokračuje v očkovacím maratonu světové populace. Akcie společností vyrábějících vakcíny proti covid-19 nezažívají svá historická maxima a jsou na tom v tomto smyslu stejně jako jiné sektory na finančních trzích.

Loading 

Z dlouhodobého hlediska se však očekává vyřešení výrobních problémů a objemy objednávek mají dosáhnout mnohonásobků stávající úrovně. To nahrává ve prospěch dalšího růstu akcií farmaceutických společností. Ten jsme mohli sledovat v průběhu minulého roku, kdy hodnota některých firem v tomto segmentu rostla v řadě až několika stovek procent, a to díky výsledkům klinických testů a schvalovacích procesů.

AstraZeneca

Použití vakcíny vyvinuté ve spolupráci farmaceutické společnosti AstraZeneca a Oxfordské univerzity schvaluje stále vyšší počet regulačních orgánů, což připravuje půdu pro její všeobecné použití, zejména v rozvojových zemích.

Akcie AstraZeneca se momentálně obchodují na přibližně stejné úrovni jako v minulém roce a její schválení WHO může mít poměrně silnou váhu na rozšíření použití této vakcíny dalšími zeměmi. Také rozhodnutí o tom, že se společnost zavázala, že nebude profitovat z prodeje vakcíny COVID-19, může zamíchat kartami vůči konkurentům.

REKLAMA

Vakcína AstraZeneca se totiž prodává za nejlevnější cenu z aktuálně dostupných vakcín – podle belgického ministra zdravotnictví je to na území Evropské unie za 1,80 EUR (2,20 USD) za dávku ve srovnání s 18 € za dávku od společnosti Moderna a 12 € za vakcínu od společnosti Pfizer.

Dobrých zpráv v tomto směru je hned několik. Vláda v Canberře uvedla, že objednala dostatek dávek od AstraZeneca, které se mají vyrobit přímo v Austrálii, aby pokryly celou populaci země. Pochybnosti o účinnosti její vakcíny ve věkové skupině nad 65 let se pomalu rozplývají a její nízká cena spolu s lehkou přepravou, skladováním a manipulací z ní dělají potenciálního kandidáta, který by se časem mohl stát jednou z nejpoužívanějších vakcín na celém světě.

Pfizer

Pfizer, jako největší farmaceutická společnost ve Spojených státech, ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila svůj meziroční čistý zisk o více než 76 %, což představuje téměř 600 milionů dolarů. A v tomto roce očekává tržby za zhruba 15 miliard dolarů z distribuce vakcíny. Společnost chce v tomto roce dodat přibližně 2 miliardy vakcín.

REKLAMA

Dobrá zpráva pro společnost přišla z Japonska, kde Japonské ministerstvo zdravotnictví v neděli oznámilo, že oficiálně schválilo vakcínu Covid-19 od společnosti Pfizer, která je první schválenou vakcínou proti COVID-19 v zemi, protože zvyšuje úsilí o zabránění třetí vlny v období před letními olympijskými hrami.

Společnost Pfizer se posledních pár týdnů obchodovala konsolidovaným způsobem a držela se blízko hodnot 34,60 USD ze dne 29. října 2020.

Moderna

Společnost Moderna posouvá očekávané dodávky 300 milionů dávek vakcíny COVID-19 do konce července. Firma poskytla v úterý (16.02.2021) aktualizaci dodávek své vakcíny COVID-19 s tím, že očekává, že do konce března dodá vládě USA 100 milionů dávek. Zároveň uvedla, že posunula očekávané dodání druhé várky 100 milionů dávek na konec května z konce června a svých třetích 100 milionů dávek na konec července z konce září. Společnost do dnešního dne uvedla, že dodala 45,4 milionu dávek své vakcíny a podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí bylo podáno asi 25,5 milionu dávek vakcíny.

Akcie společnosti Moderna oproti svým konkurentům, vzrostly za poslední tři měsíce o 87,6 %.

Martin Krištoff, hlavní analytik CFDWorld

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

3D printing – technologie pro obyčejný den

Rozpor mezi rostoucí individualizací požadavků zákazníků a úsporou nákladů při masové výrobě patří mezi zajímavé finanční výzvy dnešního podnikání. Na pomoc přicházejí revoluční technologické inovace aplikované pro obyčejný den.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 11. 2023

Bitcoin kolísá, zatímco trh zatajuje dech

Během sedmi dnů se bitcoinu nepodařilo zaznamenat týdenní posun po mírné volatilitě. Největší světová kryptoměna zahájila minulý týden obchodování na hodnotě okolo 36 800 amerických dolarů a v polovině týdne utrpěla ztráty a klesla na přibližně 35 300 dolarů. Poté se zotavila, čímž se vrátila na svou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *