Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Hlasů pro zvyšování sazeb ČNB přibývá

Banky 25.04.2019 | 17:03 0 Komentářů

Viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora je připraven hlasovat příští týden pro zvyšování úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu v případě, že to navrhne nová prognóza. Uvedl to v rozhovoru pro agenturu Reuters.

„Mně osobně moje sčítání vychází mírně pro zvýšení sazeb,“ řekl Marek Mora ve středu v rozhovoru pro agenturu Reuters. „Pokud by to prognóza navrhla, tak budu pro, přestože já asi více než někteří jiní v bankovní radě vnímám to riziko, že vývoj v zahraničí na nás může dopadnout rychleji a tvrději, než předpokládá model,“ dodal.

Ze sedmi členů bankovní rady zatím hlasovali na posledních třech zasedáních pro zvýšení sazeb Vojtěch Benda a Aleš Michl. Tomáš Holub minulý týden v rozhovoru pro časopis Ekonom uvedl, že letos vidí prostor alespoň pro jedno zvýšení, a to pravděpodobně v první polovině roku.

Guvernér Jiří Rusnok včera v rozhovoru uvedl, že se centrální banka nachází na hraně mezi jedním mírným zvýšením o čtvrt procentního bodu a ponecháním sazeb beze změny. Případné zvýšení by dvoutýdenní repo sazbu posunulo na dvě procenta.

Zdroj: Patria.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.