Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Hedge fondy loni vydělaly svým manažerům miliardy

Investice Daniel Kuchta 16.04.2008 | 14:24 1 Komentář

Manažeři některých hedge fondů si minulý rok, i přes začínající hypoteční krizi, vydělali rekordní sumy. Padesát nejlepších manažerů si vydělala dohromady 29 miliard dolarů.

Na prvním místě se umístil John Paulson z firmy Paulson & Company, který vydělal 3,7 miliardy dolarů, který vydělal na tom, že spekuloval proti cenným papírům navázaným na hypoteční úvěry. Za ním pak skončil známý investor George Soros, který ve své společnosti Soros Fund Management vydělal 2,9 miliardy dolarů.

Na třetím místě se pak umístil James Simmons ze společnosti Renaissance Technologies se sumou 2,8 miliard dolarů. přes miliardu zisku se dostali ještě Philip Falcone ze společnosti Harbinger Capital Partners (1,75 miliardy) a Kenneth Griffin z Citadel Investment Group (1,5 miliardy). Do řebříčku 25 nejlepších se dostali ti, kteří vydělali minimálně 360 milionů dolarů.

Hedge fondy, které patří mezi investiční nástroje, které podléhají jen minimálním regulačním omezením, investují do různých tříd investic a jsou schopné vydělávat jak na růstu, tak na poklesu trhů, díky čemuž mohly vydělat svým klientům i v době začínající hypoteční krize.

Jako odměnu si ale účtují kromě správcovských poplatků také poměrně vysoké procento ze zisku spravovaných fondů (nezřídka i 20 %).

Že ale hedge fondy nejsou perpetuum mobile na vydělávání peněz, dokazuje i fakt, že díky zlým investicím do cenných papírů navázaných na subprime hypotéky mnoho fondů skončilo svou činnost, nebo zkrátka zkrachovalo (mezi nimi i dva fondy banky Bear Stearns).

Zdroj: ČTK

Jeden komentář: “Hedge fondy loni vydělaly svým manažerům miliardy”

  1. OTTO napsal:

    Investoři, kteří mají možnost spekulovat jen na růst jsou v nevýhodě oproti investorům mající možnost vydělávat jak na růst tak i na pokles.
    Výsledky jednotlivých hedge fondů jsou pak důkazem toho jak kvalitní a zkušený management fond zaměstnává

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.