Středa 08. prosince. Svátek má Květoslava.

Vítejte na medvědím trhu

Medvědí trh trvá již od podzimu minulého roku. Ale hledat konkrétní den, kdy vylezl medvěd z brlohu by bylo jen ztrátou času. Lednové výprodeje jsou jen odloženou reakcí toho, že finanční a reálná ekonomika je velmi spjatá, píše PETR NOVOTNÝ.

Medvědi v akci
Vztah mezi reálnou a finanční ekonomikou býci dlouho nechtěli vidět. I přes dramatické problémy na kreditním trhu tak dotlačili akciové trhy v roce 2007 do zajímavých černých čísel. Reflexe situace na hypotéčním trhu společně s očekáváním budoucího snižování úrokových sazeb se již od podzimu minulého roku odráží na vývoji amerických státních dluhopisů, které výrazně posílily.

Medvědí trh podle definice
Technicky vzato, tak o medvědím trhu mluvíme, když trhy ztratí 20 procent ze svých součastným maxim. Tedy ze situace loňských vrcholů na přelomu října a listopadu. Dnes se americké akcie (index S&P500) a evropské akcie (index S&P350 Europe) obchodují cca 14 %* pod svými vrcholy. Mladé trhy s touto hranicí vážně flirtují.

* stav k 21/1/2008

Medvědí historie
Na medvědí trhy se rychle zapomíná. Když ale medvěd vystrčí své drápy, tak už to stojí za to. V období mezi jarem roku 2000 a podzimem 2002 ztrácí akciové trhy 47,6 % (měřeno indexem S&P 500) a trvá více než sedm let, než se trhy vrátí na své původní hodnoty. Toto krušné období bylo i přes hrozivé ztráty relativně krátké.

Medvěd, který nastoupil po krachu na Wall Streetu v roce 1929, vymazal do roku 1932 skoro devadesát procent hodnoty celého akciového trhu a trvalo dlouhých dvacet let, než se z toho vzpamatoval.

Spící FED
75 bodů. O tolik předevčírem snížil Ben Bernanke úrokové sazby. Myslet si, že FED spasí trhy, by bylo velmi jednoduché a moc dobře to vědí jak v býčím, tak medvědím táboře. FED spal, a když byl zrovna při vědomí, bojoval s inflací – a to v období, kdy se ze všech stran pomalu připlížil její pravý opak – deflace.

Z finančního systému se v podobě ztrát na hypotečním trhu vypařilo podle odhadů renomovaných investičních bank mezi 400 až 600 mld. USD. Dalších 500 mld. dolarů „začíná hořet“ v zajišťovnách rizikových hypoték, jako jsou MBIA, AMBAC nebo PMI. Další miliardy v bohatství amerických domácností zmizely v hodnotě rezidenčních nemovitostí, které svůj medvědí trh prožívají již víc než dva roky.

Chybějící miliardy dolarů narušují plány na další vlnu fúzí a akvizic nebo nová IPO. Firmy se také potýkají s krátkodobým financováním. V mixu s klesající poptávkou amerických domácností jsou proto vyhlídky na růst budoucích zisků firem v ohrožení.

Býčí trojkombinace
Dalších 25 nebo 50 bodů dolů na zasedání FEDu koncem ledna. Větší ekonomický stimulus, než předložil minulý pátek prezident Bush, a státní záruky za zajišťovatele hypotečních dluhopisů. Trojkombinace, které by mohla iniciovat býčí ofenzívu. „Bitva o kótu 1360“, kterou prochází dlouhodobý růstový koridor, však býci prohráli. Jejich další obranné linie má číslo 1250 – tedy technické úrovně takzvané podpory, kterou ilustruje graf S&P500.

Jak dlouho může trvat medvědí trh? Nebo se stále jen jedná o korekci v pokračujícím býčím trendu?

28 komentářů: “Vítejte na medvědím trhu”

 1. K.Ladislav napsal:

  Vsechno to krásne roste, akcie nemecké i americké i ceské. Technictí analytici domalovávají grafy indexu na budoucí dny uz jen dokopce, pro DAX i TecDAX i PX i Dow Jones i S&P500. Zimní korekce skoncila a zacala jarní rally. Trend klesající se zmenil v trend rostoucí http://nr1a.com/AKCIE

  • Petr Šafránek napsal:

   Nemyslím si, že je konec poklesu a začal rostoucí trend. Stávající růst je pouze up korekcí značného poklesu. Stačí se podívat na historické průběhy poklesů trhů. Domnívám se, že určitě se znovu podívám na hodnoty ze dna korekce a s velkou pravděpodobností ještě níže.

 2. Honzajs napsal:

  Četl jsem jednu velmi zajímavou úvahu a musím říci, že s ní souhlasím. Proč Fed snižoval sazby:

  1. Reakce na pád trhů. Pokud je tomu opravdu tak, pak Fed nemá důvod pro další snížení sazeb příští týden. Já dodávám – maximálně o 25 bps, aby pokračoval v předchozích sníženích.

  2. Fed vidí mnohem horší problémy před nám, a proto využil propadu trhů v Evropě a Asii jako záminku pro mimořádné snížení sazeb, které se mu náramně hodí. V tomto případě bude příští týden pokles sazeb o dalších alespoň 50bps

  • Michal Kára napsal:

   Ad 1: Ale ma – pokud nesnizi alespon o 0.5bpp, trhy zas zacnou padat, protoze toto snizeni ocekavaji…

   • Honzajs napsal:

    To je pravda, jsem proto opravdu zvědav na to, co Fed udělá, ale hodně pozorně si přečtu i komentář

   • obchodnik napsal:

    no cilem Fedu ale neni snizovat sazby kdykoli trhy klesa. ECB taky nesnizila sazby, presotze trhy padaly jak svestky.

    • Michal Kára napsal:

     Mate skoro pravdu, dovolim si opravu:

     „cilem Fedu _by nemelo byt_ snizovat sazby kdykoli trhy klesa“

     Mel by dbat hlavne na stabilitu meny a kaslat na plasky na trzich. Jenze bohuzel dela presny opak – menu odepsal a pouze zachranuje trhy pred propady, ktere stejne musi prijit.

     • Michal Mojžíš napsal:

      To, co by mělo být prvotním cílem FEDu (a obecně CB) je věčná debata a žádný oficiální jednotný postoj neexistuje. To, že by měl dbát hlavně na stabilitu měny, je pouze Váš názor (lépe řečeno nejen Váš), nicméně tím se FED řídit nemusí a plno makroekonomů by Vás s takovým názorem poslalo někam. 😉
      Takže zatímco ECB má ve statutu jasně stanoveno, že jejím prvotním cílem je vnitřní stabilita měny a teprve pokud to nění příliš na úkor tohoto cíle, má sledovat i další cíle, jakými jsou vnější stabilita měny a hospodářský růst, FED to takto vymezeno nemá. Na jedné straně je tak flexibilnější, na druhé straně to nemusí být vždy ke prospěchu věci.

 3. Adam napsal:

  Co říkáte, nebo jak vnímáte dnešní silný růst na burze? Dost mě mrzí, že jsem netrefil dno, nebo lépe řečeno, neměl na to tolik kapitálu 🙁

  • Miroslav Piták napsal:

   Zdravím Adame,

   ničeho nelituj a jen sečkej s dalšími nákupy. Předpokládám, že tento růst je pouze korekce velkého poklesu a poté opět pojedeme dolů. Takže šance přijde. Stačí se podívat na průběh historických korekcí.

   S pozdravem M.P.

   • Michal Kára napsal:

    Souhlasim. Kdyz jsem videl jak dneska jedno trochu horsi cislo shodilo trhy z +0.8% do minusu, tak myslim, ze jeste neni konec, spatne zpravy budou stale prichazet a trhy na ne zatim reaguji.

    • Mario napsal:

     Jedna věcná: do jakého mínusu? Dnes to skončilo poměrně solidně.
     Na rozdíl od minulých dní jedno horší číslo nebraly trhy jako tobogán dolů, ale poměrně držely až do konce, ba ještě něco přidaly. Na druhou stranu souhlasím, že se nejede už jen nahoru.

     • Michal Kára napsal:

      Ano, ale okamzita reakce po te zprave byla na nejaky cas do minusu. Nahoru to pak vytahly proklamace vlady o tom, co udela pro povzbuzeni ekonomiky. (BTW, podle mne to cislo neni vzhledem k situaci az tak spatne.)

      • Jiří Hlisnikovský napsal:

       Svůj podíl vývoji měly mít i miliardy petrodolarů a miliardy dolarů z Číny.

  • L. Konecny napsal:

   No, akcie Solon bylo nutno koupit v pondelí 21.1. za 35 euro i na dluh tisíce euro.
   Tehdy bylo P/E 15,9 a PEG 0,3. Kdo nejdríve setrí mesíce ty tisíce euro, má pak uz akcie Solon za 100 euro a P/E 45. Ale nevadí, akcie Solon bývá jeden den v roce vzdy k dostání za P/E 15. Tedy zas snad za rok.

 4. Honzajs napsal:

  Futures trhy v Chicagu implikují 100% pravděpodobnost, že 30/1/08 sníží Fed sazby o 50bps a 70% pravděpodobnost, že to bude dokonce opět o 75 bps.
  Cokoliv menšího tedy pravděpodobně vyvolá pokles.

  • obchodnik napsal:

   kde jsi vzal tech 100% a 0,5% ja jsi to vypocital? na bloombergu je podle futures 100% pravdepodobnost od 0,25%. jinak tyhle pravdepodobnosti se meni z hodiny na hodinu. pre par dny to bylo 0%.

   takze jak konkretene to urcujes. stejne jako ostatni z futures na bondy? a jak konkretne? at srovname metodiku

  • obchodnik napsal:

   tak jsem si dal tu praci a koukam na fed funds futures a ty ukazuji vcera (kdyz jsi to psal) 68% pravdepodobnost 50bps a 32% 25bps

 5. Jaromír Rejl napsal:

  Rád bych upozornil, že to co se děje teď má pramálo společeného s krizemi v letech 1929-1932 a 2000-2002. V roce 2000 byly průměrné P/E okolo hodnoty 35, v roce 1929 snad ještě vyšší a tedy akcie byly předražené a pád si „zasloužily“ až na dno, tedy řekněme P/E 10. V současné době jsou průměrné P/E mezi 12-16 plus minus. Tedy tříletý krach je nesmysl, není kam.

 6. danny napsal:

  Co kdyz propady a nejen to jsou z tohoto duvodu?

  http://www.zeitgeistmovie.com/index.html

  Tento dokunent je o tom jak spolu souvisí náboženství, 11. září, finanční korporace a lidé, disponující jistým skrytým věděním, nedostupným širokým masám veřejnosti, která žije v iluzorním světě, honosně nazývaném „realita života“…

  • razor napsal:

   a nejsi ty náhodou Fox Mulder?!

   • Jaromír Adámek napsal:

    Skryté vědění a Fox Mulder? To nějak nejde dohromady :). LOL

    Ale jinak ten obrázek k článku je perfektní :), i když asi dnes medvěd už dohlodal, což je velká škoda, těšil jsem se na ČEZ za 800 a O2 za 390 :). Tak nic.

  • Jiří Hlisnikovský napsal:

   Směs totálních kravin a zřejmě pravdivých skutečností. Kdo jen mohl mít zájem vytvořit takový guláš?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.