Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

HDP: První dojem nestačí

Investice 06.03.2014 | 09:32 0 Komentářů

Nakonec ještě rychleji, než napovídal bleskový odhad, rostla česká ekonomika v závěru loňského roku. Ve srovnání s třetím čtvrtletím se HDP tentokrát zvýšil o necelá dvě procenta (+1,9 %), meziročně o 1,3 %.  (Komentář ČSOB)

Ke konci roku ekonomice pomáhaly vzhůru investice, export a nakonec i spotřeba domácností.

V největší míře v tomto období dopomohly k růstu HDP zásoby. Je to docela dobře vidět mezi tím, jak rostla přidaná hodnota a celé HDP. Přidaná hodnota vytvořená  na konci roku v ekonomice se totiž zvýšila jen o 0,6 %, tedy rostla polovičním tempem. Vše ostatní zařídily spotřební daně u cigaret.

Vzhledem k silnému vlivu daní (a zásob) proto nemá smysl příliš jásat nad téměř dvouprocentním růstem ve čtvrtém čtvrtletí. Je rozhodně příjemné, že se ekonomice podařilo vybřednout z recese a je také pozitivní, že už nepadá spotřeba a investice. Poslední kvartál je však ve značné míře výjimečný z titulu mimořádných faktorů.

Z odvětví se dařilo především zpracovatelskému průmyslu, který možná trochu překvapivě následovalo i stavebnictví. Nemůžeme ovšem zapomenout i na výjimečné klimatické podmínky, které na rozdíl od předchozích let umožnily pokračovat ve stavbách i v době, kdy se obvykle příliš nestaví.

Ani tři čtvrtletí růstu nevykompenzovala předchozí útlum ekonomiky, a tak za celý rok 2013 ekonomika hlásí pokles o 0,9 %. Nicméně nejdelší recese českého hospodářství skončila a ekonomika se vrací na dráhu růstu díky exportu, respektive úspěšnému zpracovatelskému průmyslu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.