CZK/€ 23.715 +0,08%

CZK/$ 22.076 -0,19%

CZK/£ 27.473 +0,64%

CZK/CHF 24.472 -0,01%

23. 03. 2023

0 komentářů

HDP na obyvatele v ČR dosáhl v loňském roce 91 % HDP

 

Podle dnes zveřejněných údajů Eurostatu se od začátku pandemie koronaviru zadrhla ekonomická konvergence ČRk evropskému průměru. Z původních 93 % dosahovaných ještě v roce 2020 se ČR posunula na 91 % unijního průměru počítaného podle parity kupní síly.

Loading 

Mírné zhoršení v podílu HDP na obyvatele jde na vrub faktu, že se českému HDP nepodařilo se zatím vrátit ani na předcovidovou úroveň a už je opět česká ekonomika – jako jedna ze tří v unii – opět v recesi.

Přesto z pohledu HDP na obyvatele v kupní síle je na patnáctém místě a předčí ze starých členských zemí Španělsko a samozřejmě i Řecko. 

Asi nepřekvapí, že na posledním místě v řebříčku je Bulharsko, avšak předposlední místo pro Slovensko (67 %) je už téměř šokující s ohledem na to, že je tato země už od roku 2009 součástí eurozóny. Na místo konvergence Slovensko, zdá se, zejména po roce 2015 diverguje. A rozevírají se rovněž i nůžky mezi Slovenskem a Českem.. Úroveň Slovenska, pokud budeme věřit datům Eurostatu, už zaostává za Polskem, Maďarskem a od roku 2020 i Rumunskem.

Cenová úroveň v ČR dosahovala v roce 2022 necelých 81 % průměru EU a zasloužila se o to nejenom vysoká inflace, ale i posilující koruna, která odvádí svůj díl konvergence téměř bezbolestně.

Petr Dufek, hlavní ekonom Creditas

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023

Komentář: Nezamýšlené důsledky

Podle agentury pro výzkum trhu MSCI existuje asi dvouprocentní pravděpodobnost toho, že se americká federální vláda dostane do platební neschopnosti. Tato pravděpodobnost ale s každým dnem narůstá a od ledna, kdy federální administrativa dosáhla současného rozpočtového stropu ve výši 31,4 biliónu dolarů, se již zvýšila na pětinásobek.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 05. 2023

Nová unijní regulace kryptoaktiv favorizuje molochy na úkor inovátorů

Sociální sítě nyní baví vtípek stavějící na analýze vzájemného zápolení USA a Číny. Obsahuje totiž také graf zachycující segmenty, v nichž dominují Spojené státy a ve kterých naopak Čína. Čína vede například v 5G technologiích nebo ve výrobě komerčních dronů. Spojené státy mají navrch v kvantové výpočetní technice, ve fúzní […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *