Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Hazard při vydávání dluhopisů přišel stát na miliardy

InvesticeMakro 19.05.2016 | 14:42 0 Komentářů

Audit řízení státního dluhu odhalil transakce z let 2004, 2005 a 2009, při kterých mohla vzniknout státu škoda v řádech miliard korun. Ministerstvo financí kvůli pochybným transakcím podalo trestní oznámení.

Transakce se nelíbily internímu auditu ministerstva financí ani Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ), který zveřejnil výsledky kontroly v polovině března. „Za účelem vyvrácení anebo potvrzení pochybností plynoucích jak z auditní zprávy, tak ze zprávy NKÚ, se ministerstvo financí rozhodlo obrátit na orgány činné v trestním řízení,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Ministerstvo financí začalo vydávat a zajišťovat dluhopisy v cizích měnách za dob působení Bohuslava Sobotky na postu ministra financí. K jedné z nejspornějších transakcí patří uzavření tzv. range accrual swap mezi ministerstvem a Deutsche Bank v roce 2005, za který banka získala již při uzavření transakce tři miliardy korun.

„Principiálně by se takto komplikované produkty nekvalifikovanými lidmi a navíc bez kontrolních mechanismů neměly dělat,“ říká odborník na obchodování s deriváty s letitými zkušenostmi z londýnské City i Wall Streetu, který si nepřál být jmenován.

„Já za přechodem na rizikovější, a tudíž nákladnější varianty zajištění viděl snahu předvést se jako úspěšnější manažeři,“ komentoval nález auditu Vlastimil Tlustý, který stál v čele ministerstva mezi zářím 2006 a lednem 2007. „Nevidím za tím hloupost, ale chytrost, to znamená osobní zájmy,“ dodává.

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.