Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Guvernér intervenuje proti přílivu spekulativního kapitálu

Banky 13.09.2016 | 11:20 0 Komentářů

Guvernér ČNB Jiří Rusnok dnes dopoledne varoval, že centrální banka může odložit konec kurzového závazku až do druhé poloviny příštího roku. Ještě minulý týden přitom sám Rusnok opakoval stanovisko bankovní rady z posledního zasedání, že „exit“ je pravděpodobný v polovině roku 2017.

Co stálo za tímto na první pohled nevýznamným posunem a jaký má dopad na trh? V posledních dnech vyvolaly některé komentáře členů bankovní rady a zrychlující inflace zvýšený tlak na kurzový závazek. Na samotném spotovém trhu koruny s eurem se to projevilo setrváním české měny těsně u hranice 27 CZK/EUR. To hlavní se ale dělo v pozadí. Příliv spekulativního kapitálu způsobil, že koruna proti euru posílila na forwardovém trhu, např. v ročním horizontu, protože investoři začali sázet právě na ukončení závazku v polovině příštího roku. Česká národní banka zároveň musela podle našich odhadů výrazně zvýšit svou intervenční aktivitu, aby korunu nad hladinou 27 CZK/EUR udržela.

Právě posunutí konce kurzového závazku může situaci na forwardovém trhu uklidnit. Pokud opadnou akutní spekulace, může euro na forwardovém trhu zlevnit, což mohou využít české firmy pro výhodnější zajištění. ČNB zároveň nebude muset tolik intervenovat. Rusnokovo vyjádření tak působí jako verbální intervence ve směru udržení uvolněných měnových podmínek.

Ukončení kurzového závazku v druhé polovině roku očekáváme i my v naší prognóze, konkrétně ve čtvrtém kvartále. Teprve tehdy si bude podle nás ČNB jistá, že opuštění závazku neohrozí plnění jejího inflačního cíle. Ani to však nebude znamenat konec intervencí, protože centrální banka bude pravděpodobně omezovat posilování koruny ještě dalších několik měsíců.

MAREK DŘÍMAL
Ekonom
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.