Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Grilování rublu prokračuje, ruské rizikové prémie nejvýše od pádu Lehman Brothers

Investice 14.01.2015 | 09:54 0 Komentářů

Trhy s rizikovými aktivy učinily včera pokus o to získat konečně první pořádné zisky v tomto roce, když jako dobrá záminka se jevil start kvartální výsledkové sezóny v USA.

Dobře vypadající pokus na pěkné zisky nakonec zhatila opět ropa a komoditní trhy vůbec, neboť jejich hledání dna stále pokračuje. Uvidíme, zdali na celkové náladě něco změní opravdový rozjezd výsledkové sezóny (dnes jsou na pořadu americké banky JPMorgan a Wells Fargo), každopádně některé skupiny aktiv čekají na možnost si vydechnout jak na smilování.

Patří mezi ně samozřejmě i aktiva navázaná na ruský rubl a ruské kreditní riziko, kterým se opět velmi viditelně nedaří. Na Rusko obecně se v záplavě konkurenčních témat na počátku roku (Řecko, ECB, ropa, u nás koruna) tak trochu zapomnělo, ale nedávné události (snížení ratingu a včerejší mrtví na východní Ukrajině) jej dostaly zpět do první mediální linie. Bohužel pro ruská aktiva však ne v tom pozitivním světle. Výsledkem je, že rubl se octl na nejslabších úrovních od paniky na trhu 16. prosince a zároveň kreditní rizikové prémie Ruska létí vzhůru a již dosáhly nejvyšších úrovní od pádu Lehman Brothers (což je daleko horší zpráva pro ruský finanční systém). Jen pro dokreslení situace marže se u ruského vládního pětiletého dolarového rizika pohybuje na úrovni 600 bazických bodů (ČR má prémii 50 bodů).

Ruské riziko je samozřejmě stále úzce spojeno s vývojem na komoditních trzích, tudíž pokud zde se situace časem stabilizuje, bude to vcelku rychle vidět na rublu, ruských akciích či kreditním riziku. Co je však znepokojivé z pohledu investora (nikoliv spekulanta), že ruské vládní autority evidentně nemají žádný plán, jak současné nepříznivé tržní a makroekonomické situaci čelit. Sázka na to, že tvůrci ruské hospodářské politiky současnou bouři jednoduše vysedí či eventuálně při vyhrocení situace zavedou nějakou soft-verzi kapitálových kontrol, je velmi bohorovný přístup, který nejenže není kredibilní, ale nemusel by se vyplatit.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.