Čtvrtek 09. prosince. Svátek má Vratislav.

Google se výhodně dohodl s Británií na daňovém doplatku

Makro 25.01.2016 | 08:38 0 Komentářů

Americká společnost Google se dohodla s britskými daňovými úřady na doplatku na daních ve výši 130 milionů liber (4,6 miliardy korun). K dohodě došlo na základě „otevřené kontroly“ účetnictví internetového giganta. Vyšší daně zaplatí společnost i v budoucnu.

Budeme v Británii platit víc na daních,„ řekl šéf divize Google Europe Matt Brittin, a dodal: „Pravidla se v mezinárodním měřítku mění a britská vláda stojí v čele uplatňování těchto pravidel, takže upravíme svou zdejší činnost. Chceme zajistit, abychom platili daně ve správné výši.“

Google čelil ve Velké Británii obvinění, že „neplatí svůj spravedlivý podíl“ na daních, protože velkou část svých zisků z Evropy přesouval přes Irsko do daňového ráje na Bermudy. Britský ministr financí George Osborne si dohodu pochvaluje. Opozice a někteří experti ale považují dohodu za velmi výhodnou pro Google, jiní označují dohodu dokonce za „katastrofální“.

Tržby společnosti v Británii dosáhly v roce 2013 3,8 miliardy liber, na daních ale zaplatila pouze 20,4 milionu liber. Podle ekonomického poradce lídra labouristů Richarda Murphyho by měla společnost platit 200 milionů liber ročně.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.