Pondělí 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Georgie spouští “modrou vlnu” a dolar padá

Vývoj ekonomiky 06.01.2021 | 12:11 0 Komentářů

Georgie – americký stát co do počtu obyvatel srovnatelný s ČR – je nyní v centru pozornosti globálních finančních médií. Probíhá zde druhé kolo voleb do amerického Senátu, které může dost zásadně proměnit prezidentování demokrata Joe Bidena, a to minimálně v následujících dvou letech.

Karty jsou totiž rozdány jasně: demokraté v listopadových volbách získali jak Bílý dům, tak dolní sněmovnu Kongresu. V horní komoře – Senátu byl po volbách poměr hlasů 50:48 ve prospěch republikánů s tím, že dvě křesla se doplní v druhém kole v Georgii. Pokud obě křesla získají demokraté, poměr hlasů se sice “pouze” vyrovná, avšak v takové případě má rozhodující (101) hlas viceprezident, a tím je demokratka Kamala Harrisová.

V 10 hodin ráno středoevropského času situace ve volebních místnostech vypadal tak, že po sečtení 98 % hlasů se v jednom duelu zdá být vítězství jednoho demokrata jisté a ve druhém případě velmi pravděpodobné.Co by tedy zmodrání Bílého domu a Senátu, resp. celého Kongresu znamenalo pro finanční globální trhy? Vzhledem k tomu, že hospodářská agenda demokratů kromě různých “zelených” prvků obsahuje i možnost radikálního navýšení federálního rozpočtového deficitu (nedávno zamítnutý plán mířil k deficitu 2,2 bilionu USD, aneb okolo 10 % HDP), tak ve střehu musí být především trh s americkými vládními dluhopisy. Pokud by totiž takto ambiciózní rozpočtovou agendu nová ministryně financí (a bývalá holubičí šéfka Fedu Janet Yellenová) začala uskutečňovat, tak trh nebude nadšen a ceny dluhopisů především na delším konci křivky půjdou dolů, respektive reverzně výnosy vzhůru. Navíc pokud by trhy viděly, že Fed bude tuto extrémně expanzivní politiku akomodovat masivními nákupy a dlouhodobě nulovými oficiálními úrokovými sazbami, tak přesvědčení, že centrální banka opravdu vytlačí inflaci dlouhodobě nad 2 %, bude narůstat. Obětí “modré vlny” by se tak zároveň mohl dočasně stát i americký dolar, což je konec konců patrné na trhu již dnes ráno.

Na tomto místě již není čas rozebírat implikace “modré vlny” pro komodity (v čele s ropou či například zlatem) a akciové trhy, které by mohly být rovněž významné (viz plán na zvýšení daní či úvahy o rozdělení technologických gigantů alá Facebook). Nicméně z výše uvedeného vyplývá, že v Georgii jde dnes o hodně – hodně peněz…

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.