CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

29. 12. 2016

0 komentářů

Forex 2016: vítězem rubl a brazilský real, propadákem libra

 


 

Ten, kdo byl v roce 2016 tzv. “dlouhý” v rublu či realu, si sice musel vytrpět hořký začátek roku, avšak prakticky již od února bylo možné začít slízávat smetanu. A to nejen pokud jde o zisky na spotovém trhu, ale také díky pozitivnímu úrokovému diferenciálu, který tyto měny nabízejí. V případě ruského rublu to letos bylo velmi komfortních 10 % (p.a.), což byl při existenci nulových sazeb v ČR (či dokonce záporných v eurozóně) pochopitelně parádní výnos. Rubl s brazilským realem – díky komoditní rally, vysokým úrokovým sazbám a faktu, že se obchodují proti dolaru – dokázaly českému subjektu v korunách v tomto roce vydělat přes 40 %. Na opačném pólu pak stála v roce 2016 britská libra, která vinou brexitu letos proti koruně ztratila přes 13 %. Nicméně i zde je třeba připomenout, že i vývoj na trhu s librou měl svoji dynamiku. Ten, kdo dokázal koupit libru před americkými volbami – tedy pod 30 korunami, je dnes 5,5 % v plusu.

Rok 2017 bude jistě jiný. Předně, jsme poměrně skeptičtí, že ropná rally bude pokračovat v dosavadním kurzu. Spíše se brzy vyčerpá, což bude spolu s očekáváním, že Fed dále přitvrdí, komplikovat situaci emerging markets. Obojí tak může v roce 2017 měnám jako je real či rubl pěkně zatopit. A naopak, globální růst inflace spolu přitvrzováním měnových podmínek nás budou nevyhnutelně přibližovat k exitu ČNB z intervenčního režimu. Ten by měl koruně uvolnit prostor navázat na několik let zadržovaný trend dlouhodobého posilování (proti euru). Pokud na “exit” opravdu ČNB dojde, jako že na něj skutečně věříme, pak bude v dlouhém období velmi obtížné získat proti koruně (na spotovém trhu) kladné body.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Finanční trhy červen 2020

Jak si vedly finanční trhy v červnu

Je nutno říct, že po pár měsících skepse a negativní nálady se na trzích v červnu projevovala víceméně pozitivní nálada. Koronavirus skončil a je na čase růst, alespoň tak nějak trhy interpretovaly postupná uvolňování protikoronavirových opatření.

Text: Hana Bartušková

08. 07. 2020

Proč dolar oslabuje?

Proč dolar oslabuje aneb spadne dolar o třetinu?

Profesor Stephen S. Roach není ve světě ekonomie „žádné ořezávátko“ a pokud on věští problémy dolaru a jeho oslabení až o 35 procent, nelze to brát na lehkou váhu. Na druhou stranu – žijeme v době, kdy bombastické předpovědi přitahují.

Text: Luboš Smrčka

24. 06. 2020

Finanční trhy květen 2020

Jak to šlo na finančních trzích v květnu?

Květen byl stále výrazně ovlivňován koronavirovou pandemií, která v podstatě během března a dubna postupně ochromila všechny finanční trhy a následně se přelila i do reálné ekonomiky. Květen byl ovšem oproti předcházejícím měsícům definován nastupující obnovou a růstem především na finančních trzích. 

Text: Hana Bartušková

04. 06. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *