Pondělí 24. února. Svátek má Matěj.

Flash Crash na pražské burze vymetl stoplossy. Chyba nebo záměr?

Investice 23.04.2013 | 14:00 1 Komentář

Bleskový výprodej zachvátil dnes 20 minut před polednem pražskou burzu. Index PX během několika desítek vteřin ztratil 2,4 % a pokles kulminoval na 934 bodech. Trh propadl po sérii prodejních objednávek, které se nejvíce dotkly akcií společností ČEZ, Telefónika ČR a Komerční banky (komentář XTB).

Co stálo za výprodejem, můžeme pouze spekulovat. Mohlo se jednat o lidskou chybu nazývanou „Fat Finger“, kde se zmáčknutím nesprávného tlačítka nebo přidáním nuly dojde k realizaci nechtěných příkazů. Naopak se zdá nepravděpodobné, že se jednalo o standardní prodejní objednávku.

Graf: Vývoj indexu PX pražské burzy 23. dubna 2013 + vývoj akcií společnosti Telefónika CR

xtp-px-flashcrash

Hodinu od propadu se index pražské burzy PX nacházel stále 0,45 % pod úrovní před začátkem výprodeje. Při pohledu na hloubku trhu je patrné, že výprodej způsobila série desítek objednávek na více akciích indexu. Mohlo se také jednat o předčasné spuštění prodejů, které byly nachystány na závěrečnou aukci, nebo k postupnému výprodeji.

Bleskové výprodeje se nevyhýbají ani ostatním aktivům. Naposledy v minulém týdnu se v nočních hodinách zřítily futures na akciový index DAX. Památný je také Flash Crash z 6. května 2010, ve kterém americký index Dow Jones ztratil 1000 bodů (9 %) během několika minut. Dnešní propad indexu PX tak není zvláště vyjímečným. Škarohlídi mají naopak důvod k radosti, naše Burza cenných papíru Praha se stala konečně světovou! Alespoň tedy v tomto ohledu…

Jiří Tyleček, analytik XTB

Tweet 20

Jeden komentář: “Flash Crash na pražské burze vymetl stoplossy. Chyba nebo záměr?”

  1. Tomas napsal:

    <a href=„http://­www.burza-cennych-papiru-praha.cz“ title=„Pražská burza“>Pražská burza</a> by si na tohle měla dát pozor, dost to snižuje její důvěryhodnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.