Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Fintech firmy ohrožují stávající bankovní domy

Investice 19.08.2016 | 09:39 0 Komentářů

Technologické firmy zabývající se na internetu nabízením finančních služeb často ohrožují existenci tradičních bankovních domů. Jedná se především o služby, které si poskytují lidé navzájem jako jsou kupříkladu peer-to-peer půjčky.

Tyto služby fungují především ve Spojených státech, kde peer-to-peer půjčku využilo zhruba 17 procent občanů. Druhou zemí, která s oblibou využívá fintech firmy je Itálie. V zemi která se považuje za kolébkou klasického bankovnictví, činí tento podíl zákazníků asi 25 procent.

Pro banky je toto riziko alarmující. „Ano, uvažovali jsme o tom jak my, tak celá skupina. S firmami, které ve fintechu působí, můžeme buď soupeřit, nebo spolupracovat,“ řekl Paolo Iannone, místopředseda představenstva UniCredit Bank v Česku a na Slovensku. Skupina UniCredit je přitom druhou největší bankovní skupinou v Itálii. „Je to o tom, že jich využívají i někteří naši klienti. V současnosti jsou tam bez nás. To není dobře, proto P2P sledujeme,“ potvrdil nastolený trend.

Fintech firmy se prosadily i v místech, kde banky selhaly. Kupříkladu na africkém trhu se bankám moc nedaří, především kvůli vysokým provozním nákladům. Společnosti MFS Africa se ale podařilo umožnit osmdesáti milionům lidí vytvořit z mobilních telefonů peněženku. S tou pak mohou platit či převádět peníze v jiných měnách. Konkrétně tak lze poslat peníze například z Evropy přes kamennou pobočku klasické banky na mobil příbuzným v Africe.

Zdroj: Lidovky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.