CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

25. 09. 2023

0 komentářů

Fidelity International: Budování většího BRICS

 

Největší uskupení rozvíjejících se tržních ekonomik na světě – BRICS se rozrůstá o šest členů. S růstem přichází i touha po novém světovém řádu. Ovšem vzhledem k tomu, že jedna země – Čína – má i nadále mnohem větší ekonomickou váhu než všechny ostatní, se domníváme, že význam nadcházejícího rozšíření BRICS bude spíše diplomatický než ekonomický.

Loading 

Seznamte se s novým klubem

Málokterá ekonomická zkratka vydrží dlouho (vzpomínáte na CIVETS?). Ještě méně jich časem znovu nabývá na významu. BRICS, což je zkratka pro Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku, je zatím výjimkou. Skupina nedávno oznámila svůj záměr rozšířit své řady o Argentinu, Egypt, Etiopii, Írán, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty. Tato zpráva může naznačovat snahu skupiny o vytvoření nového hospodářského řádu, neboť společný podíl rozšířeného bloku na současném světovém HDP, který činí přibližně 30 %, se pomalu blíží zmenšujícímu se podílu G7 (43 %). Od roku 2001, kdy tehdejší ekonom Goldman Sachs Jim O’Neill poprvé vymyslel termín BRICS, přitom jeho podíl vyrostl na zhruba trojnásobek.

Graf: Podíl současných a budoucích členů BRICS na světovém HDP

Poznámka: BRICS = Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika. Blok se snaží rozšířit o dalších šest zemí uvedených v tomto grafu. Zdroj: LSEG Datastream, Fidelity International, září 2023.

REKLAMA

Jako postaru

„Pohledem pod poličku zjistíme, že nový BRICS se velmi podobá tomu starému. Podíl Číny na světovém HDP ve výši 18 % (v roce 2001 to bylo pouhých 3,9 %) převyšuje všechny ostatní. Tento týden je v našem grafu zobrazen vývoj podílu zemí na světovém HDP v čase. Ukazuje, jak Indie (nyní 3,3 %), Brazílie (1,9 %) a Rusko (2,2 %) dosáhly v posledních dvou desetiletích jen velmi mírných přírůstků, zatímco Jihoafrická republika, která byla do skupiny přidána později, si svůj kousek světového produktu (0,4 %) pouze udržela. Všech šest nově pozvaných zemí by přineslo, za předpokladu, že se skutečně připojí, dohromady 4 % světového HDP. Členství Argentiny je nejisté, protože oba hlavní kandidáti říjnových prezidentských voleb jsou proti,“ vysvětluje Paul Greer, portfolio manager z Fidelity International.

Nenechme se napálit

Podle společného prohlášení ze srpnového summitu usilují státy BRICS rovněž o de-dolarizaci – jak mezi sebou, tak vůči svým obchodním partnerům. Zároveň chtějí prozkoumat nové možnosti přeshraničních platebních systémů nebo korespondenčních bankovních vztahů v rámci BRICS. Tyto věci se však hůře dělají, než říkají, vzhledem k tomu, že podle údajů Banky pro mezinárodní platby americký dolar tvoří 59 % světových rezerv a polovinu světového obchodu. Čínský renminbi je jedinou měnou BRICS s dostatečně velkým podílem na světových rezervách (2,6 %), aby jej Mezinárodní měnový fond vykazoval samostatně mimo „ostatní měny“; zbytek tvoří měny G7. Žádná z nich pravděpodobně neohrozí dominanci dolaru nejméně po dobu jedné generace. Nemluvě o tom, že podíl zemí BRICS na světovém obchodu, který činí 16 %, je méně než poloviční oproti podílu zemí G7 (33 %).

Moje generace

Nová skupina BRICS se může prosadit tím, že v otázkách mnohostranné diplomacie poskytne větší slovo „globálnímu Jihu“. Podle údajů Světové banky je na tom však nejchudší země G7 (Japonsko) s výjimkou Spojených arabských emirátů v přepočtu HDP na obyvatele lépe než kterýkoli člen rozšířeného BRICS. Může se to zdát jako banalita, ale ekonomické a politické priority rozvojových zemí (jako je BRICS) a nejbohatších zemí (jako je G7) nejsou vždy v souladu. V poslední době se objevily velké rozdíly ve všech oblastech, od války na Ukrajině přes globální cíle v oblasti dekarbonizace až po zastoupení v Radě bezpečnosti OSN. Zatímco O’Neill původně považoval BRICS za ekonomický fenomén, dnes se stále více zdá, že ambice tohoto bloku přerůstají i na diplomatickou scénu.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *