Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Fed nečekaně snižuje úrokové sazby

Vývoj ekonomiky 03.03.2020 | 19:15 0 Komentářů

Na regionálních trzích dnes byla patrná nervozita. Volatilita byla vyšší, přičemž regionální měny jen obtížně hledaly společný směr. Korunu všemu nasadila americká centrální banka, která v odpoledních hodinách nečekaně snížila úrokové sazby o 50 bazických bodů, aby tak reagovala na rostoucí rizika spojená s koronavirem. Ze zprávy zveřejněné ihned po zasedání vyplynulo, že Fed bude i nadále ostře monitorovat rizika spojená s koronavirem a ponechává si dveře otevřené pro další snižování sazeb. Společná evropská měna reagovala výrazným posílením o 0,8 % na úroveň 1,120 USD/EUR. Výrazně posilovaly i regionální měny. Česká koruna si připsala 0,6 % a posunula se na 25,36 CZK/EUR. Maďarský forint posílil o 0,5 % na 336,9 HUF/EUR. Nejméně z úterního obchodování benefitoval polský zlotý (+0,1 %), který se připravuje na zítřejší zasedání polské centrální banky.

 

V Česku byl dnes zveřejněn zpřesněný odhad HDP za závěrečné čtvrtletí loňského roku. Ten byl v mezičtvrtletním srovnání o jednu desetinu zvýšen na úroveň 0,3 %, v meziročním pak na 1,8 %. Příznivě překvapil především vývoj spotřeby domácností a investic. Naopak čistý export výkon domácí ekonomiky stáhl směrem dolů.

V Polsku zítra zasedá tamní centrální banka. Ta s největší pravděpodobností ponechá úrokové sazby beze změny na stávající úrovni 1,5 %. Stejně jako v mnoha dalších zemích, i v Polsku začal trh poměrně agresivně ve svých cenách zahrnovat snižování úrokových sazeb. V horizontu třech měsíců trh do svých cen zakalkuloval jedno snížení úrokových sazeb, v horizontu šesti měsíců dokonce dvojí. To je ale s inflací na úrovni 4,4 % podle našeho názoru více než nepravděpodobné. Na zítřejším zasedání bude mít polský Výbor pro měnové otázky k dispozici i novou inflační zprávu. Ta zřejmě posune inflační trajektorii významně směrem nahoru. Koronavirus bude navíc představovat další proinflační faktor.

 

JANA STECKEROVÁ

Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.