CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

14. 06. 2021

0 komentářů

Fed jako předskokan ČNB a NBH, jak zareagují centrální banky na prudký restart inflace

 

Červen bude měsícem, který ukáže, jak vážně berou různé centrální banky poslední překvapivý nárůst inflace. ECB v uplynulém týdnu jasně dala najevo, že vnímá inflační tlaky spojené s koncem pandemie jako dočasné a nehodlá na ně nijak reagovat. V podobném duchu se nesla i slova šéfa polské NBP – první středoevropské centrální banky, která již v červnu měla zasedání. Útlum nákupů vládních dluhopisů vysvětlil guvernér sezónností v nákupech a zatím odmítá hovořit o obratu v měnové politice.

Tento týden je na programu “nejtěžší váha” mezi centrálními bankami – americký Fed. Na jedné straně počítáme také s tím, že jeho šéf Jerome Powell bude zdůrazňovat přechodnost inflačních tlaků s odkazem na velkou zásobárnu nevyužitých pracovních sil. Na druhé straně Spojené státy mají přece jen pracovní trh v lepší kondici než eurozóna, o poznání silnější jádrové inflační tlaky a také daleko výraznější (a bezprecedentní) rozpočtový stimul. I když tedy rétorika Fedu zůstane holubičí, bude hodně zajímavé sledovat dvě věci. Za prvé, jak se změní prognóza inflace (ta na konci roku 2023 byla lehce na d prognózou). A za druhé, jak se změní odhad sazeb centrálních bankéřů (tzv. dot-plots) – ty ukazovaly na březnovém zasedání na stabilitu sazeb do konce roku 2023. Uvidí se, zda poslední nárůst inflace přece jen některé bankéře nezvyklá.

Loading



 

Následující týden pak bude na programu zasedání ČNB a maďarské NBH. Obě centrální banky berou inflaci o poznání víc vážně než ECB. Což je dáno na jedné straně vyššími inflačními tlaky (při porovnání s eurozónou) a současně také výrazně napjatější situací na trhu práce, která zvyšuje rizika průsaku “dočasně” vyšší inflace do inflačních očekávání a mzdových vyjednávání. I proto očekáváme první růst úrokových sazeb v Maďarsku již v červnu. ČNB pravděpodobně bude v červnu také vážně zvažovat růst sazeb, a i když se k němu podle našich odhadů odhodlá asi až v srpnu, její postup “vpřed” pak bude v rámci regionu nejrychlejší. I proto jsme posílili náš výhled na korunu a do konce roku se podle nás může dostat pod 25,00 EUR/CZK.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *