CZK/€ 24.710 -0,02%

CZK/$ 22.791 +0,20%

CZK/£ 28.835 +0,15%

CZK/CHF 25.074 -0,39%

07. 03. 2023

0 komentářů

Fed hazarduje s reputací

 

Poté, co americká centrální banka v roce 2021 chybovala v hodnocení povahy (v té době ještě „jen“ opatrně rašící) inflace, udělala počátkem roku letošního na své reputaci další kaňku. Svým postojem na únorovém zasedání totiž ukázala, že jí schází odhodlání a neochvějnost, což je v boji s inflací, jak učí (již notně vybledlá) vzpomínka na 70. léta, bohužel zárukou toho, že tento boj bude zbytečně dlouhý a bolestivý. Zapomenuvše na to, že inflace je bestie odolná, která poté, co se objeví, málokdy stejně rychle (a lineárně) zmizí (a že nikdy nezmizí bez recese), se nechala ukolébat pár měsíčními daty a přeřadila na holubičí rychlost zpomalení (růst sazeb v únoru už byl jen 0,25 procentního bodu). Jak ale ukázala únorová data, bylo to nedůvodné a předčasné. Proč?

Loading



 

Zaprvé, trojnásobná zmínka na tiskovce po únorovém zasedání o tom, že „desinflační proces započal“, evidentně vyvolána slabší (jádrovou PCE) inflací v listopadu (0,2 % meziměsíčně) a v prosinci (0,4 %), se ve světle inflace lednové ukázala jako přehnaně optimistická. V lednu totiž jádrová cenová hladina vzrostla o 0,6 % m/m, kvartální tempo se tak dostalo na 1,2 % a pololetní na 2,5 %. To jsou čísla daleka cíle Fedu. Navíc inflace ve složce služeb, která je silným indikátorem setrvalosti inflačních tlaků, zůstává silná – v lednu 2023 meziročně dosáhla 7,2 % a na kvartální bázi 1,7 %.

Zadruhé, data z reálné ekonomiky jsou stále taková, že i kdybychom neměli za sebou epizodu vzedmuté inflace (a tudíž byli prosti obav, že vysoká inflace v posledním roce a půl rozviklala inflační očekávání), nebyly by nemístné obavy, že jsou sazby na stávajících úrovních (4,5 %) příliš nízké a že Fed (slovy prezidenta Fedu Williama Martina z října 1955) neodnáší onu mísu s punčem z rozjeté party dostatečně rychle. Trh práce je extrémně napjatý. Počet prvních žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl v posledních 6 týdnech průměru 190 tis., což jsme naposledy viděli před Covidem a předtím v červnu 1969 – ergo předtím, než se inflace na deset let nezřízeně utrhla. Počty prvních žádosti pod 350 tis. jsou přitom velmi neobvyklá i v dobách velmi silného ekonomického růstu. Nezaměstnanost je na padesátiletém minimu (3,4 %), ekonomika má přes 11 milionů volných pracovních míst.  Reálné maloobchodní tržby  přidaly v lednu velmi silných 2,4 %, čímž vymazaly poklesy z listopadu a prosince a meziročně se udržely i po roce dlouho neviděné inflace na stejné úrovni jako v lednu 2022. Mzdy rostou sice pomaleji (5-6 % r/r), než by člověk v této situaci čekal, ale stále tempem  nekonzistentním s dvouprocentním inflačním cílem.

Podtrženo, sečteno, Fed opět hazarduje jak se svou reputací, tak s inflačním zdravím americké ekonomiky. Centrální banka se nemá nechat vláčet měsíčními daty a doufat, že už bude dobře, ale má – i za cenu rizika přílišného utažení politiky – zajistit rychle a rozhodně cenovou stabilitu.  Fed, podobně jako např. ČNB, tak bohužel zatím nečiní.

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *