CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

10. 02. 2017

0 komentářů

Evropské dluhopisy pod taktovkou vývoje ve Francii a v Řecku

 


 

Těch je zhruba 80 % z celkového objemu – odhadem okolo 1,7 bilionu euro. Pokud by Francie převedla tyto dluhopisy z eur do “nového franku” považovaly by to ratingové agentury pravděpodobně za historicky největší novodobý bankrot země. Vzhledem k tomu, že by šlo o restrukturalizaci dluhu spadajícího pod francouzskou legislativu, by však Paříž nakonec nemusela být popotahována za takový krok u mezinárodních soudů. 

Pravděpodobnost takového scénáře zůstává stále velice nízká, ale francouzské dluhopisy se již začínají trochu bát.A v eurozóně nejsou samy. Během včerejška vyskočil výnos dvouletého řeckého dluhopisu do blízkosti 10 % – osmiměsíční maxima. Poslední zprávy z MMF, z Berlína a od šéfa záchranného fondu ESM ukazují, že mezi věřiteli Řecka panují znovu hluboké neshody. Klíčový je opět střet mezi MMF a Německem. MMF chce nižší cíl pro řecký primární deficit a výraznější odepsání řeckého dluhu od členských zemí eurozóny. Berlín chce cíle zachovat a o restrukturalizaci se bavit nechce. V posledních dvou letech tento tradiční spor končil vždy za pět minut dvanáct před tím, než Athénám došly peníze. Tentokrát se snaží evropští politici vše vyřešit dříve, protože brzy nastartuje evropský volební maratón (15.3. – volby v Nizozemí, 23.4. a 7.5. – francouzské prezidentské volby). Peníze přitom Řekům dojdou v červnu a zdá se, že Evropa se tentokrát nevyhne vyjednávání o Řecku uprostřed volebních kampaní. I proto rizikové marže na jihu Evropy pravděpodobně mohou v nejbližších měsících ještě růst.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Japonsko - japonské vlajky

Akciové fondy: Japonsko vytáhlo Černého Petra

Akciové podílové fondy v dubnu opět stagnovaly. Vliv na mírný pokles Indexu ICZ pravidelného investování mělo nejen nejvýrazněji klesající Japonsko, ale také nervozita před prezidentskými volbami ve Francii.

Text: Petr Zámečník

27. 04. 2017

Investiční výhled 2017: Co bude hýbat trhy a kam investovat?

Loňský rok byl na investiční události velmi bohatý. Investoři by se ale neměli nudit ani v roce letošním. Jaké budou největší události, které mohou zahýbat trhy? Kde se skrývají investiční příležitosti a čemu se raději vyhnout?

Text: Jana Zámečníková

31. 01. 2017


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.