CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

24. 08. 2020

0 komentářů

Evropská komise chystá regulaci pro kryptoměny

 

„Velké digitální měny jako je Libra od Facebooku mohou výrazně ovlivnit fungování finančních trhů. Je proto v pořádku, že Evropská komise hodlá přijmout jednotná pravidla, která budou digitální měny regulovat podobně jako jiná aktiva,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

Od doby, kdy Facebook ohlásil vývoj své vlastní digitální měny, se výrazně zvýšilo tempo inovací v kryptosvětě. Naší pozornosti jistě nemohl uniknout plán Číny na zavedení digitálního jüanu. Vznikla i řada dalších zajímavých projektů, které v posledním roce snížily dominanci bitcoinu na trhu kryptoměn.

Zatímco se kryptosvět bouřlivě rozvíjí, jednotný právní rámec na území Evropské unie stále chybí. To chce nově napravit Evropská komise, která by již na začátku podzimu měla předložit návrh na regulaci digitálních měn. Odpovědný komisař Valdis Dombrovskis tím chce zvýšit právní jistotu a ochranu spotřebitelů.

Evropská komise pravděpodobně upraví stávající směrnici o trzích finančních nástrojů (MiFID II) tak, aby pokrývala i kryptoměny. Rovněž by měla vytvořit zvláštní pravidla pro trh s aktivy, na která se nevztahují platné právní předpisy Evropské unie. V neposlední řadě by měl být zaveden flexibilní režim pro obchodování s digitálními měnami.

Přesná podoba nových pravidel zatím není k dispozici, dá se ale předpokládat, že emitenti kryptoměn budou muset splňovat řadu pravidel, se kterými dosud nepočítali. Pravděpodobně to povede k posílení velkých digitálních měn, pro které nebude problematické podřídit se nové regulaci. Menší kryptoměny s tím mohou mít problémy, což může poškodit jejich další rozvoj.

REKLAMA

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *