CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

07. 03. 2018

0 komentářů

Eurozóna má našlápnuto

 

Dnes se trhy v eurozóně znervózněné výsledky italských parlamentních voleb a zároveň zklidněné vznikem velké koalice v Německu budou mít možnost seznámit, jak na tom evropská ekonomika skutečně byla v závěru loňského roku. Prozatím totiž měly k dispozici pouze předběžný odhad sestavený na základě neúplných dat, navíc bez jakýchkoliv podrobností.

Loading



 

I ten ovšem vyzníval na evropské podmínky velmi povzbudivě. Mezičtvrtletní růst o 0,6 % se řadí mezi ty velmi solidní, stejně jako aktuální meziroční tempo 2,7 %. Dá se předpokládat, že k ekonomickému růst eurozóny – podobně jako v předchozím období – přispěla jak spotřeba, tak investice i se zahraničním obchodem. Na straně nabídky si největší zásluhu zřejmě opět připíše zpracovatelský průmysl, který budou v závěsu následovat některé služby. Konkrétně doprava, obchod a IT služby.

ECB tak rovněž bude mít na svém zítřejším zasedání mnohem ucelenější obrázek dění v eurozóně, který navíc podporuje i sestava nových měkkých dat za první kvartál, které rovněž vyznívají celkem povzbudivě.

Při pohledu na indexy nákupních manažerů (PMI) si nelze nevšimnou ústupu z nedávných sedmiletých maxim, ať už jde o celkový PMI za eurozónu v únoru, nicméně stále se tento index nachází nad hranicí 56. A to samo o sobě naznačuje pokračující expanzi, i když PMI zaostal za úrovněmi dosaženými v závěru loňského roku a vlastně nakonec i za odhady trhu. Ústup z maxim je přitom vidět ve všech velkých zemí eurozóny a jde na vrub především odvětví služeb. Jde nicméně o jeden měsíc, a tak nemá smysl hned začít malovat čerta na zeď. Zvlášť, když samotné číslo je stále velmi vysoké pro všechny zúčastněné země.

Ale abychom jen nechválili, tak si nelze nevšimnou, že se nedaří všem zemím až tak stejně dobře. I na celkových výsledcích za poslední rok je totiž vidět, že kromě Řecka v eurozóně stále existují země, kterým se ani po deseti letech nepodařilo dostat se zpět na úroveň, kterou dosahovaly před pádem Lehman Brothers. Včetně Řecka je jich pět, nicméně tou druhou s největším zaostáváním je „překvapivě“ druhá nejzadluženější země eurozóny – Itálie. Země, s jejíž vadnoucí ekonomickou silou se bude muset vypořá(dáva)t nová vláda, o níž se samozřejmě ještě neví vůbec nic.

REKLAMA

Petr Dufek, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024

Komentář: Válka o prodlužování věku odchodu do důchodu

Prezident Pavel se rozhodl vstoupit jako moderátor do politického jednání mezi vládou a opozicí o jedné z nejdůležitějších reforem pro budoucnost České republiky. Toto vlídné gesto, aby bylo dosaženo konsenzu alespoň nad základními obrysy hned na začátku vyjednávání, mělo ale trvání jen pár hodin. Po potvrzeném zápisu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *