Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Eurovolby přináší znepokojení, volby na Ukrajině spíše zklidnění

Makro 26.05.2014 | 16:28 5 Komentářů

Víkendové volební rodeo máme za sebou. Volby do Evropského parlamentu přinesly na řadě míst rekordně nízkou účast (na Slovensku 13 %) a současně s tím výrazné zisky antievropských a populistických stran. Ty z celkového počtu 751 mandátů pravděpodobně získají necelých 230 křesel. Co to znamená?

V obecné rovině pravděpodobně stále nespokojenost řady evropských občanů s managementem euro-krize. Antievropské strany nejvíce zabodovaly a zvítězily ve Francii, Británii, Řecku a v Dánsku. Existuje poměrně vysoká pravděpodobnost, že budou poprvé (pravděpodobně v čele s francouzskou Národní frontou) schopné sestavit vlastní poslanecký klub, což by výrazně zesílilo jejich hlas. Strany hlavního proudu – lidovci a socialisté – budou pravděpodobně nuceni více spolupracovat a v řadě otázek táhnout za jeden provaz. Slovo antievropských stran bude mít největší váhu v takových otázkách, kde mezi tradičními stranami existují největší rozpory. Může se jednat například o připravovanou transatlantickou obchodní dohodu s USA. Bezprostřední dopad euro-voleb ale zůstane minimální. Eurodolar i evropské dluhopisové trhy vyčkávají na červnové zasedání ECB. Rozvíjející se trhy včetně střední a východní Evropy zase vice zajímají v tuto chvíli zprávy z Ukrajiny.  

Na Ukrajině poněkud překvapivě vyhrál již v prvním kole prezidentských voleb pro-evropsky orientovaný čokoládový magnát Petro Poroshenko. I když v řadě volebních okrsků separatisté znemožnili voličům účast, důležité je, že v tuto chvíli proti výsledku voleb neprotestuje Rusko. Prezident Vladimir Putin již v pátek slíbil, že bude respektovat jakéhokoliv vítěze ukrajinských voleb. To by mohly rozvíjející se trhy ocenit pozitivně a celkově tak může být klima příznivé i vůči střední Evropě. Největší šance na další zisky má teoreticky polský zlotý. V Maďarsku i v Česku mohou pokusům měn o zisky bránit svojí politikou domácí centrální banky.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

5 komentářů: “Eurovolby přináší znepokojení, volby na Ukrajině spíše zklidnění”

 1. Miloslav Šimek napsal:

  Ano, je to Váš úsudek. Proti tomu budou stát korporace, které si už zvykly na volný pohyb zboží. Na tom se nic měnit nemusí, to by se jistě ponechalo. Pokud zmiňujete vyjednávací schopnosti (já bych tedy použil spíše slovo „tlak“) – to se právě ukazuje. Vše je korporátně ekonomicky propojené a EU jde cestou si moc neublížit, ale zároveň něco udělat. A tak obstaví nějaké ty účty prominentů. Opravdu si myslíte, že toto je tlak? To je vyjednávací schopnost na … Nemusí to být vůbec o velikosti, ale o postoji!

 2. Miloslav Šimek napsal:

  Je to k smíchu… lidi vyjádří svůj názor u voleb. Když je „v pořádku“ je zařazen do tábora „pro-evropského proudu“ či „lidovců! či „socialistů“. Když někdo poukáže na nesmyslnosti, lajdáctví, plýtvání apod. a nechce se toho již dále zúčastňovat třeba i s výhledem, že bude doplácet na ostatní – je označen jako „populista“, „antievropský směr“… Jako kdyby někdo měl patent nebo křišťálovou kouli a věděl, že jediný správný směr je Velká Evropa = velká byrokracie = velká nesvoboda = velký bor..l

  • Radek napsal:

   Jak si to představujete vy? Evropa bez Evropské unie podle mého soudu znamená:

   • opětovné zavedení hraničních přechodů
   • postupné zavádění obchodních bariér
   • ještě menší vyjednávací schopnost v případě konfliktů (např. s Ruskem, ale nejen s ním)

   To, co Evropská unie stojí (i v podobě byrokracie a plýtvání), podle mého názoru za jednotnou Evropu stojí.

   • Radek napsal:

    Nějak mi to smazalo odrážky… druhý pokus:

    Jak si to představujete vy? Evropa bez Evropské unie podle mého soudu znamená
    opětovné zavedení hraničních přechodů
    postupné zavádění obchodních bariér
    ještě menší vyjednávací schopnost v případě konfliktů (např. s Ruskem, ale nejen s ním)

    To, co Evropská unie stojí (i v podobě byrokracie a plýtvání), podle mého názoru za jednotnou Evropu stojí.

    • Radek napsal:

     Tak do třetice a jinak:

     Jak si to představujete vy? Evropa bez Evropské unie podle mého soudu znamená: opětovné zavedení hraničních přechodů, postupné zavádění obchodních bariér, ještě menší vyjednávací schopnost v případě konfliktů (např. s Ruskem, ale nejen s ním)

     To, co Evropská unie stojí (i v podobě byrokracie a plýtvání), podle mého názoru za jednotnou Evropu stojí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.