Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Euro nás čeká nejdříve v roce 2020

Makro 22.05.2014 | 12:06 0 Komentářů

Česká republika je sice podle expertů ekonomicky připravená na vstup do eurozóny, ale podle slov ministra financí Andreje Babiše platit eurem zřejmě nebude minimálně do roku 2020. Česká národní banka doporučila vládě koncem loňského roku, aby žádné konečné datum pro přijetí eura nestanovovala.

„Nepředpokládám, že by to bylo před rokem 2019, kdy skončí funkční období europoslanců, které se právě chystáme volit,“ uvedl Jan Keller, kandidát sociálních demokratů do Evropského parlamentu. „Vláda se podle mého názoru nebude chtít zatěžovat v tomto volebním období přesvědčováním voličů, aby přijetí eura podpořili,“ řekl David Navrátil, ekonom z České spořitelny.

Kritéria pro přijetí eura Česká republika splňuje až na výjimku stability měny vůči euru, kterou však v současné době nedodržuje úmyslně. S ostatními kritérii problém nemá, rozpočtový schodek je pod 3 procenty hrubého domácího produktu, veřejný dluh se nachází pod 60 procenty HDP, dodržuje cenovou stabilitu i kritérium dlouhodobých úrokových sazeb.

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.