CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

24. 04. 2020

1 komentář

EU řeší, zda půjčovat nebo rozdávat

 


 

V Evropě i u nás se začínají stále více rozvolňovat restriktivní opatření a členské země EU diskutují nad podobou unijní podpory strádající ekonomice. Ve vzduchu poletují biliónová čísla, avšak to podstatné, zda půjde o půjčky nebo jen o rozdávání peněz jasné vůbec není. Je to docela zásadní problém zejména pro tzv. jižní země, které svůj problém se zadlužením už mají, a tak další pomoc v podobě úvěrů (a úroků s nimi spojenými) jim jejich kreditní obrázek rozhodně nevylepší. Když ponecháme stranou Řecko s jeho těžko splatitelným dluhem ve výši 177 % HDP, tak je tu se 135 % Itálie, Portugalsko se 118 %. Letošní recese však srazila HDP napříč celou Evropou a udělá zářez do hospodaření v podstatě všech zemí, a tak výše uvedené loňské výsledky svoji vypovídací schopnost vlastně rychle pozbydou. Rozšíří se klub zemí 100+, do kterého přibude nejspíše i Francie, která je mimochodem jedinou velkou zemí hospodařící se rozpočtovým deficitem bez ohledu na to, zda tamní ekonomika kvete či chřadne. Takže otázka zda výslednou pomocí bude půjčka, dotace nebo jen dar, je dost zásadní pro možná více zemí, než se v tuto chvíli může zdát. Tedy minimálně z pohledu dalšího vývoje jejich kreditních spreadů. Situace však nemusí být alespoň v eurozóně tak vážná, jak se možná zdá. ECB dala jasně najevo, že bude dluhopisy dál skupovat, i když má v bilanci bondy v hodnotě 2,7 bilionů eur.Stala se už de facto největším věřitelem (a v podstatě i věřitelem poslední instance) jednotlivých zemí eurozóny, neboť už nyní drží pětinu veřejného dluhu euro-zemí, v některých případech více než čtvrtinu.

Zatímco se tedy bude na různých úrovních ladit podpora jednotlivým sektorům či regionům, z ekonomiky budou přicházet velmi negativní zprávy. Příkladem budiž včerejší PMI za duben, které dopadly tak jako nikdy dříve. PMI v eurozóně nebo Německu či Francii začínající jedničkou zde nebyly ani po finanční krizi odstartované pádem banky Lehman Brothers. Znamenají, že hospodářský propad, kterým eurozóna prochází, je v podstatě extrémní či bezprecedentní. Stojí za ním především služby, které jsou v rámci boje s koronavirem různě silně regulovány, zatímco celkový PMI ve zpracovatelském průmyslu sice rovněž propadl, avšak stále zůstává alespoň nad třicítkou. A tento výsledek už tak beznadějně rozhodně nevypadá, byť ztrátu produkce za poslední dva měsíce bude jen stěží možné rychle vykrýt, stejně jako výpadky v dalších odvětvích, do kterých by měla směřovat diskutovaná finanční podpora. O tom, jak rychle se vše začne vracet do původních kolejí, však nakonec rozhodne (nejen evropský) spotřebitel a jeho peněženka.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Představujeme nejlepší evropské akcie

I když je evropský akciový trh provázán s globální ekonomikou stejně jako všechny ostatní, nabízí investiční příležitosti, které jinde najdete jen těžko. A zatímco americké indexy se čím dál víc soustřeďují na technologické firmy, Evropa nabízí diverzifikovanější investiční prostředí. Abychom lépe ilustrovali možnosti evropského trhu, podíváme se na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 02. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Richard Fuld

    24 dubna, 2020

    Hospodářský propad, kterým eurozóna prochází, je v podstatě extrémní či bezprecedentní a mudrlanti se tady budou nekonečně dohadovat o nesmyslech. Budou řešit, jestli jižní země nejsou moc zadlužené. Je to banda diletantů.

    Vlády v zájmu zamezení šíření nákazy ochromily ekonomiku (to jim nevyčítám, měly k tomu vážný důvod), tak tytéž vlády teď musí podporu rozdávat, ne půjčovat! Škody musí kompenzovat, aby to ty firmy přežily. Půjčování peněz není podpora a nikomu nepomůže, nebo jen na velmi krátkou dobu, nebo k účelu, který nezamýšleli. Pokud budou půjčovat, bude to složité, pomalé a neefektivní a o peníze, které měly vlády rozdávat, se nakonec budou ti poškození se státem soudit (a mám za to, že zcela po právu).

    Státní dluhy narostou stejně do obrovských částek, bez ohledu na to, jestli podpory rozdají nebo půjčí. Když ty peníze půjčí, pak ani o žádnou podporu nepůjde, protože ty škody budou muset uhradit poškození prakticky ze svého na dluh.

    Obávám se ale, že to dopadne jako vždycky. Dokud nejsou na kolenou banky, tak politici jenom blábolí o podporách, státních dluzích a nadělají víc škod než užitku. Až to dojde tak daleko, že budou ohroženy banky, pak se přetrhnou a rozdají bankám 10 x tolik, než bylo potřeba k záchraně krachující ekonomiky. Teprve banky jim vysvětlí, že už teď nemají žádnou jinou možnost.

    Nakonec vlády zjistí, že by bývalo bylo násobně levnější, poškozeným tu podporu dát (co nejdříve). O další ztrátě kredibility instituce nazývané stát se radši ani rozepisovat nebudu.

    Odpovědět