Neděle 24. října. Svátek má Nina.

Ekonomové očekávají, že ČNB ve čtvrtek znovu zvýší sazby

BankyInvestice 24.09.2018 | 13:16 0 Komentářů

Analytici, které oslovila ČTK se shodují, že bankovní rada České národní banky ve středu na svém zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,5 procenta. Pokud to tak dopadne, jednalo by se tak o třetí zvýšení úrokových sazeb v řadě. K dalšímu zvýšení pravděpodobně pak dojde v listopadu.

Základní úroková sazba vzrostla naposledy na začátku srpna, a to o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta. Guvernér ČNB Jiří Rusnok před nedávnem uvedl, že by ČNB do konce letošního roku mohla ještě dvakrát zvýšit své úrokové sazby.

Vzhledem k současné ekonomické situaci, zrychlující inflaci, solidnímu růstu mezd a stále relativně slabé koruně, která poslední měsíce nebrzdí inflační tlaky tak, jak se očekávalo, je středeční zvýšení sazeb patrně hotová věc. Zároveň ČNB pro letošní rok velmi pravděpodobně neřekne své poslední slovo a trh očekává do konce roku po zářijovém růstu ještě jedno zvýšení sazeb,“ uvedl hlavní ekonom ČNB Jakub Seidler. Několikrát po sobě naposledy ČNB zvyšovala sazby v roce 2007, kdy tuzemská ekonomika byla obdobně jako nyní na vrcholu růstu a vykazovala známky přehřívání, dodal.

ČNB ve středu téměř jistě opět zvýší svou základní sazbu o čtvrt procentního bodu. Půjde o vývoj odpovídající vlastní prognóze ČNB i očekávání trhů,“ uvedl i hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Věříme, že po zvýšení sazeb v září přikročí ČNB k dalšímu zvýšení o čtvrt procentního bodu znovu hned v listopadu, až bankovní rada uvidí novou prognózu,“ odhadl ekonom Komerční banky Jakub Matějů.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.