CZK/€ 25.010 -0,24%

CZK/$ 22.024 -0,03%

CZK/£ 29.138 -0,29%

CZK/CHF 26.934 -0,35%

29. 11. 2024

Ekonomické zotavení probíhá pomalu ale jistě, HDP vzrostlo o 1,3 %

 

Výkon české ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí oproti předchozímu kvartálu vzrostl o 0,4 %, meziročně o 1,3 %. Zpřesněný odhad Českého statistického úřadu tak mezikvartální růst oproti původně udávanému údaji zlepšil o 0,1 procentního bodu, meziroční zůstal nezměněn.

Loading



 

Mezičtvrtletně narostla spotřeba domácností o 0,7 %, klesla naopak spotřeba vládních institucí (-0,1 %) a tvorba hrubého fixního kapitálu (-1,2 %). Vývoz vzrostl o 1,9 %, dovoz pak o 3,2 %.

Meziročně se zvýšila spotřeba domácností o 2,2 %, spotřeba vládních institucí o 3,0 %, tvorba hrubého fixního kapitálu se snížila o 0,8 %. Vývoz se zvýšil o 4,0 %, dovoz pak o 3,4 %. S přihlédnutím k vahám jednotlivých složek by růst HDP tažen hlavně vyšší spotřebou domácností (příspěvek 1,4 procentního bodu), spotřebou vládních institucí (0,6pb) a zahraniční poptávkou (0,2pb), naopak tlumen byl změnou stavu zásob (-0,7pb) a tvorbou hrubého fixního kapitálu (-0,3pb).

Mezičtvrtletní růst hrubé přidané hodnoty (0,8 %) těžil ze zlepšení v průmyslu (1,5 %), ale také obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství (0,7 %), informačních a komunikačních technologiích (1,5 %) či peněžnictví a pojišťovnictví (2,8 %). Meziročně (1,0 %) pak rostla hlavně přidaná hodnota v obchodu, dopravě, ubytování a pohostinství (2,6 %), průmysl a stavebnictví naopak klesly o 0,1 %.

Oživení tuzemské ekonomiky probíhá přibližně v souladu s očekáváními, tedy pozvolně. Dobrou zprávou je hlavně obnovený růst spotřeby domácností, které se po opatrném předchozím čtvrtletí osmělily a citelně navýšily své útraty. Oproti předpandemickým úrovním z konce roku 2019 ovšem spotřebitelská aktivita zůstává nižší o výrazných 4,7 procenta, což je nechtěný evropský unikát. Z tohoto směru tedy očekáváme pokračující růstový impulz i v nejbližší době. Optimisticky zde vyznívá pokračující růst reálných mezd, nízká nezaměstnanost a konečně i hmatatelné zlepšení spotřebitelské nálady. Naopak za naším očekáváním zaostává investiční aktivita, což patrně lze pochopit vzhledem k neutěšené situaci v průmyslovém sektoru u nás i v celém regionu. V souhrnu podle náš česká ekonomika v letošním roce míří k růstu kolem 1 procenta, což lze v historickém kontextu hodnotit slabý, ovšem nikoliv katastrofální, rok.

REKLAMA

Autor: Vít Hradil, hlavní ekonom Cyrrus

 

 

Loading


Související články

Digitální aktiva: Je bitcoinová býčí série teprve na začátku?

Digitální aktiva byla v roce 2024 výkonná. Po listopadovém vítězství republikánů ve Sněmovně reprezentantů, Senátu a v prezidentských volbách v USA bitcoin překonal hranici 100 000 dolarů, než během února klesnul. Tržní kapitalizace všech kryptoměn se k 28. únoru 2025 pohybovala na úrovni 2,8 bilionu dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2025

Analýza: Vysoká daň, kterou platí americká portfolia za globální fragmentaci

Strategie, která spočívala v sázkách na výjimečné výsledky amerických akcií, se investorům výrazně zkomplikovala. Přehodnocují svá očekávání vysokého hospodářského růstu, snižování daní, deregulace i expanze založené na AI, která byla od počátku roku zdrojem jejich optimismu. Volatilitu trhů zvyšuje i nejistota ohledně Trumpovy politiky a disruptivních změn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 04. 2025

Komentář: Horská dráha na trzích, dlouhodobému investorovi se nohy podlamovat nemusí

Z celních veletočů Donalda Trumpa jde hlava kolem. Dění posledních dnů – včetně prudkých poklesů i růstů na burzách – poutá pozornost i těch, kteří se o investiční trhy běžně nezajímají, a investorům vyrývá hluboké vrásky na čele. Děje se ale z investičního pohledu skutečně něco, co „tady ještě […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 04. 2025