Čtvrtek 24. září. Svátek má Jaromír.

EK navrhne společný základ daně pro všechny státy EU

Makro 17.06.2015 | 14:28 0 Komentářů

Evropská komise (EK) se chystá zavést společný daňový základ ve všech státech Evropské unie. Položky odečitatelné od daně by měla EK představit již dnes. EK chce přinutit firmy platit daně všude, kde generují zisk.

Dalším krokem EK by měl být „společný konsolidovaný základ daně z příjmů právnických osob“. Společnosti by po sečtení svých příjmů ve všech zemích použily jednotný základ daně. Zisky by se následně rozdělily podle klíče (podle počtu zaměstnanců či kapitálu) mezi jednotlivé země, které by je zdanily vlastní sazbou.  

Podobný návrh před čtyřmi lety neprošel. „Zkrachovalo to na tom, že se státy nebyly schopné dohodnout na správném klíči, podle kterého by se měly zisky do zemí rozdělovat. Pořád to vycházelo, že bohatší země by na tom byly lépe,“ uvedl diplomatický zdroj, který se účastnil jednání.

„Pokud vlastníte například firmu na výrobu plastových forem a odbytiště máte v šesti evropských zemích, kde máte dceřiné firmy, tak se musíte řídit daňovými předpisy všech zemí, což je velmi drahé,“ uvedl k přínosům návrhu analytik z poradenské společnosti Akont Karel Pluhař.

Zdroj. iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.