Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

ECB zřejmě v příštím roce sníží úrokové sazby

Banky 11.04.2019 | 15:24 0 Komentářů

ECB v souladu s očekáváním ponechala po dubnovém zasedání svou politiku beze změny. Po oznámení dlouhodobých repo operací doprovázených na posledním zasedání jasným holubičím poselstvím, je ECB – opět – v režimu „počkejme a uvidíme“.

V uplynulém měsíci byla reportovaná data smíšená. Slabou stránkou zůstává externě exponovaná část výrobního sektoru, zatímco činnosti související s poskytováním služeb a sektory závisející na domácích produktech vykazovaly odolnost. V případě výrazného zhoršení dat bude muset ECB učinit politické rozhodnutí a více řídit strukturu aktiv a pasiv a kvantitativní uvolňování, což však zatím není pravděpodobné.

Fidelity International předpokládá, že růstové momentum se během roku stabilizuje a mírně se zvýší, i když je pravděpodobně příliš brzy na to tvrdit, že je to při současném zpomalení už jasné. Vzhledem k tomu, že v příštích několika měsících očekáváme zlepšení v růstu i co se týče inflace, bude ECB pravděpodobně zvažovat návrat úrokových sazeb na nulu – ale to je příběh pro rok 2020.

Anna Stupnytská, hlavní ekonomka Fidelity International

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.