Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Jáč: Bankovní rada ECB ponechala úrokové sazby beze změny

Investice 10.04.2019 | 14:41 0 Komentářů

Poté, co počátkem března ECB oznámila řadu novinek ve své měnové politice, na dnešním zasedání Rady guvernérů žádné posuny nepřišly. ECB tak předpokládá stabilitu svých úroků pro zbytek letošního roku a její prohlášení i nadále naznačuje, že ani po případném budoucím zvýšení úroků nechce, aby se měnové podmínky v eurozóně zpřísňovaly příliš rychle.


Pro finanční trhy by zveřejněné rozhodnutí ECB nemělo představovat překvapení: trh žádné změny pro toto zasedání ECB neočekával. Důležitá bude dnešní odpolední tisková konference, trh bude sledovat především komentáře ECB k aktuálnímu dění v ekonomice eurozóny a v globální ekonomice obecně poté, co v březnu zveřejněné prognóze ECB snížila výhled růstu HDP i inflace v eurozóně pro letošní rok.
 
Měnové podmínky zůstanou v ekonomice eurozóny i nadále uvolněné, což je významná informace i pro měnovou politiku ve středoevropském regionu. Středoevropské centrální banky, ČNB nevyjímaje, bedlivě sledují jak hospodářský vývoj v eurozóně, tak výhled politiky ECB.

Slábnoucí hospodářský růst v eurozóně a oddalování vize prvního zvýšení úroků ECB jsou z mého pohledu těmi hlavními důvody, proč bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby na třech měnově politických zasedáních v řadě beze změny, tedy jako loni v prosinci, tak letos v únoru a březnu.

Dnes zveřejněná statistika vývoje spotřebitelských cen v české ekonomice za letošní březen navíc ukazuje, že nárůst celkové inflace na mnohaleté maximum na úrovni 3 % bylo doprovázen zmírněním jádrové inflace, jež klesla z 3,0 % na 2,8 %, a ČNB tak ani z této strany není pod tlakem, jenž by ji měl vést ke zvýšení úroků na nejbližším zasedání bankovní rady na počátku května.
 
Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.