Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

ECB zítra přislíbí další podporu ekonomiky

BankyInvestice 20.07.2016 | 17:54 2 Komentářů

ECB podle našeho odhadu především ujistí investory, že je připravena nadále podporovat ekonomiku i stabilitu trhů. Konkrétních kroků ale bude pravděpodobně jen poskrovnu. Předpokládáme, že ECB nesáhne ani ke snížení sazeb, ani k navýšení měsíčního objemu odkupu aktiv. Očekáváme jen technickou úpravu podmínek kvantitativního uvolňování, konkrétně možnost nakupovat větší objem jednotlivých emisí dluhopisů. 

Stávající pravidla totiž můžou způsobit, že ECB nebude mít za pár měsíců co nakupovat. K tomu přispěla i situace po referendu o brexitu, protože výnos stále většího podílu státních dluhopisů se dostává pod úroveň –0,4 %, kde ECB nakupovat nemůže. Navýšením maximálního podílu ECB v jednotlivých dluhopisech může centrální banka naznačit, že kvantitativní uvolňování bude trvat déle než dříve předpokládala.

ECB tak pravděpodobně trhům naznačí, že je připravena držet velmi uvolněnou měnovou politiku po delší dobu. Jestli přijme nějaká další opatření, bude záviset především na míře zpomalení ekonomiky a inflace v příštích měsících a letech. Dalšímu snížení sazeb se ale bude chtít ECB podle našich předpokladů vyhnout, jelikož mají neblahý vliv na kondici bank a tak i na úvěrování ekonomiky.

Zároveň je důležité zmínit i dlouhodobý pohled prezidenta ECB Maria Draghiho: samotná měnová politika pomalu přestává účinkovat; země eurozóny potřebují především strukturální reformy, aby se opětovně nastartoval udržitelný ekonomický růst.

Neočekáváme však žádnou výraznou reakci české měny. Koruna by až do konce kurzového závazku, který očekáváme v Q3 16, měla setrvat těsně nad úrovní 27,00 CZK/EUR.

Marek Dřímal, Komerční banka

2 komentáře: “ECB zítra přislíbí další podporu ekonomiky”

  1. Kolemjdouci napsal:

    Vy ocekavate Q3 2016 jako konec Kc kurzoveho zavazku?
    Tak to jste asi jedini…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.