Neděle 29. listopadu. Svátek má Zina.

ECB zatím nezvažuje natažení QE, co na to ČNB?

Banky 08.09.2016 | 16:07 0 Komentářů

ECB naplnila naše očekávání a překvapila trh tím, že se rozhodla přešlapovat na místě. Beze změny tak zůstává nejen nastavení sazeb, ale především politika kvantitativního uvolňování (QE). A to platí i pro indikovaný konec QE v březnu 2017 (cca za půl roku). To je negativní zpráva pro dluhopisy, především na delším konci křivky a naopak dobrá pro euro. 

Zdrženlivost ECB není nijak překvapivá, když se podíváme na aktualizovanou zářijovou prognózu. Inflační trajektorie zůstává prakticky beze změn, i když Mario Draghi zdůraznil přetrvávají rizika směrem k nižší inflaci. Zajímavější je, že odhad růstu pro tento rok byl dokonce zvýšen a pro rok 2017 snížen jen kosmeticky na 1,6 %. To je podle našeho názoru možná až příliš optimistické (náš odhad 1,5 %). Mario Draghi ale podle nás správně zdůrazňoval dosavadní odolnost eurozóny v tomto roce ať už vůči Brexitu, zpomalující Číněn

nebo řadě dalších externích rizik. Přímo také odmítl, že by se dnes ECB na základě nové prognózy vůbec bavila o nových opatřeních nebo o natažení politiky QE. 

Záblesekm holubičího signálu byla pouze zmínka o tom, že se jednotlivé komise uvnitř ECB se zabývají tím, jak “zajistit hladkou implementaci QE”. Je to signál, že ECB chce být připravena QE kdykoliv flexibilně natáhnout. Draghi ale na druhou stranu jasně zdůraznil, že nad takovým natažením v tuto chvíli ECB neuvažuje. 

My v základním scénáři nečekáme, že v březnu 2017 skončí QE definitivně ze dne na den. Věříme spíše, že ECB v prosinci 2016 oznámí postupné utlumování programu (snižování nákupů) od března 2017 do konce příštího roku. To by měla být důležitá zpráva i pro ČNB a českou korunu. Blížící se konec QE v eurozóně otevírá dveře také ukončení intervencí proti koruně. V našem základním scénáři proto dál čekáme, že ČNB uvolní korunu v polovině roku 2017

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.