Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

ECB vypustila pokusný balónek o útlumu QE, který může doletět na české území

Banky 05.10.2016 | 12:10 0 Komentářů

ECB vypustila pokusný balónek, který je sakramentsky důležitým signálem pro ČNB a vlastně vůbec všechny, kdo uvažují o tom, co bude se zafixovanou českou korunou příští rok. Podle agentury Bloomberg by mělo od jara docházet k postupnému utlumování měnové expanze, tak jak to před dvěma lety spustil. Konkrétně nekonkrétní “zdroje” z útrob ECB mluví o tom, že panuje shoda o útlumu nákupů dluhopisů o 10 mld. eur měsíčně. Připomeňme, že dnes ECB nakupuje do své bilance dluhopisy za 80 mld. měsíčně. Neboli pokud by “zdroje” měly pravdu a s útlumem se začalo v dubnu 2017, tak se s touto expanzivní politikou může skončit krásně do konce příštího roku.

Proč jsou mediální spekulace ohledně politiky ECB důležité pro ČNB a korunu. Vzhledem k provázanosti měnové politiky ECB a ČNB skrze kvazi-fixní kurz koruny, je útlum superexpanzivní politiky ECB nutnou podmínkou pro to, aby česká centrální banka ukončila tento intervenční režim a nemusela se bát, že záplava tištěných eur vyvolá dramatický tlak na posílení koruny. Pokud bude ECB utlumovat svoji politiku nákupu dluhopisů a na konci příštího roku skončí, tak je třeba tuto změnu chápat jako návrat k “normálu”, který může učinit i ČNB tím, že vypne intervenční režim proti koruně.

Samozřejmě, můžeme si říct, že spekulace jsou jenom spekulace, ale centrální banky často přesně tímto způsobem skrze finanční média a informace “z dobře informovaných zdrojů” vypouštějí pokusné balónky, které mají připravit trhy na změny jejich politiky. A nakonec, pokud se nic v globální ekonomice nepokazí – vše do sebe tak nějak hezky zapadá: Fed ještě v tomto prosinci zvýší úroky, ECB příští rok v dubnu začne utlumovat expanzi a následně ČNB někdy v létě vypne intervence proti koruně.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.