CZK/€ 23.745 +0,13%

CZK/$ 22.219 +0,64%

CZK/£ 27.482 +0,03%

CZK/CHF 24.413 -0,24%

05. 10. 2016

0 komentářů

ECB vypustila pokusný balónek o útlumu QE, který může doletět na české území

 


 

Proč jsou mediální spekulace ohledně politiky ECB důležité pro ČNB a korunu. Vzhledem k provázanosti měnové politiky ECB a ČNB skrze kvazi-fixní kurz koruny, je útlum superexpanzivní politiky ECB nutnou podmínkou pro to, aby česká centrální banka ukončila tento intervenční režim a nemusela se bát, že záplava tištěných eur vyvolá dramatický tlak na posílení koruny. Pokud bude ECB utlumovat svoji politiku nákupu dluhopisů a na konci příštího roku skončí, tak je třeba tuto změnu chápat jako návrat k “normálu”, který může učinit i ČNB tím, že vypne intervenční režim proti koruně.

Samozřejmě, můžeme si říct, že spekulace jsou jenom spekulace, ale centrální banky často přesně tímto způsobem skrze finanční média a informace “z dobře informovaných zdrojů” vypouštějí pokusné balónky, které mají připravit trhy na změny jejich politiky. A nakonec, pokud se nic v globální ekonomice nepokazí – vše do sebe tak nějak hezky zapadá: Fed ještě v tomto prosinci zvýší úroky, ECB příští rok v dubnu začne utlumovat expanzi a následně ČNB někdy v létě vypne intervence proti koruně.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Krocení inflace má dva soky – vládu a bilanci ČNB

Doby se mění. Už i v nejvyšších patrech ČNB se uvažuje o tom, že velká bilance centrální banky mění působení měnové politiky. ČNB jako instituce nese na svých bedrech důsledky někdejší nekonvenční politiky. Náklady na realizaci měnové politiky v době vyšších úrokových sazeb enormně vzrostly, stahování likvidity se […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *