CZK/€ 25.440 +0,26%

CZK/$ 23.453 +0,37%

CZK/£ 30.298 +0,39%

CZK/CHF 26.480 +1,03%

29. 02. 2012

0 komentářů

ECB poskytla bankám rekodních 530 mld. EUR v 3leté půjčce

 


 

Únorové kolo navazuje na první aukci LTRO z prosince a představuje největší operací, kterou ECB konala a překonává i záchranné kroky z období 2008/2009. ECB od loňského léta provedla řady operací, kdy se snažila pomoci bankovnímu sektoru a ekonomice eurozóny. V rámci programu SMP nakoupila od srpna státní dluhopisy (hlavně Itálie a Španělska) za 146 mld. EUR, dále ECB poskytla sérii mimořádných půjček, což vyvrcholilo 3Y LTRO v prosinci (489 mld.) a únoru (530 mld.). Dalším krokem bylo obnovení nákupu korporátních dluhopisů, které ECB od listopadu nakoupila zatím za 7 mld. EUR. Výsledkem je velmi rychlé bobtnání bilance ECB, která od poloviny června 2011 do konce poloviny února 2012 (tj. bez únorového LTRO) vzrostla o 43% (cca 800 mld.) na 2692 mld. EUR.  Pro srovnání, je to skoro 2× tak velký objem než bylo QE2 Fedu v roce 2011.

Podle našeho názoru jsou velmi nízké šance na další kola 3Y LTRO v blízké době. ECB odmítala v posledních týdnech indikovat další vývoj a očekáváme, že pokud nedojde k velkému vyhrocení situace na finančních trzích, únorové kolo 3Y LTRO bylo poslední v dohledné době. Za poslední 2 měsíce se výrazně zlepšila situace na finančních trzích. Rizikové přirážky na mezibankovním peněžním trhu se pozvolna snížily o třetinu, i když jsou stále zvýšené, jsou nejnižší od loňského srpna a ukazují na jasné uvolnění napětí. Ještě výrazněji se zlepšila situace na dluhopisovém trhu, kde od prosince výnosy italských dluhopisů propadly o 150–300 bps. a jsou nejnižší za posledních 9 měsíců, výnosy španělských dluhopisů klesly o 50–150 bps. Navíc banky získaly prostředky v dostatečném objemu, aby mohli zlepšit svoje bilance a vyřešit financování vlastního dluhu v letošním roce. Pro ECB klesá potřeba provádět mimořádná opatření (3Y LTRO) a bude nadále využívat 3měsíční, týdenní a 1denní půjčky.

Díky krokům ECB je bankovní sektor zaplavován likviditou, což výrazně snižuje šance na katastrofické scénáře ala Lehman Brothers, na druhou stranu to neřeší dluhovou krizi eurozóny a jen částečně zmírňuje hrozbu zadření úvěrového kanálu a následné recese, především jižní Evropy.

Reakce finančních trhů byla nevýrazná.  Evropské akcie oslabily postupně asi o 0,6% a smazaly předchozí dopolední posilování. Výnosy dluhopisů napříč Evropou mírně klesly, ale zde šlo spíše o pokračování trendu posledních dní, než přímo reakci na výsledky aukce. Euro mírně oslabilo o 0,3% na 1,343 USD/EUR.

Petr Sklenář, hlavní ekonom, J&T BANKA, a.s.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Analýza: Akcie jako hrad z písku spojený s extrémní koncentrací indexu

V minulých výhledech jsme poukazovali na to, že se vzestup AI a léků proti obezitě vzpírá gravitačnímu zákonu světa financí a zvládá do značné míry kompenzovat nepříznivé vlivy vysokých úrokových sazeb. Proto jsme také nedoporučovali investovat do technologických akcií. Celý duben to vypadalo jako správná volba, protože trhy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *