Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

ECB ponechala základní úrok beze změny

Makro 09.05.2014 | 08:38 0 Komentářů

Evropská centrální banka (ECB) se včera rozhodla ponechat základní úrokovou sazbu na 0,25 procenta. K případné její změně či dalším zásahům ECB by mohlo dojít v červnu, pokud by se hospodářská situace eurozóny ještě zhoršila. ECB tak zatím odolává nátlaku různých organizací a politiků na přijetí opatření na zrychlení hospodářského růstu.

„Za tyto rady samozřejmě děkujeme. Podle smlouvy jsme však nezávislou institucí, takže by si lidé měli uvědomit, že pokud by to bylo pokládáno za ohrožení naší nezávislosti, mohlo by to způsobit dlouhodobou újmu naší důvěryhodnosti,“ uvedl Mario Draghi, prezident Evropské centrální banky.

I přestože meziroční míra inflace stoupla v dubnu na 0,7 procenta oproti březnu, kdy byla 0,5 procenta, již šest měsíců se její úroveň pohybuje v nebezpečné zóně pod jedním procentem. Hrubý domácí produkt eurozóny by v příštím roce měl stoupnout z letošního 1,2 procenta na 1,7 procenta.

„Pokud by se ECB odhodlala k nastartování přímého tisku peněz do ekonomiky, ČNB by s utažením měnových kohoutů rozhodně nespěchala. Načasovat konec intervencí do chvíle, kdy ECB bude na trh posílat nová eura by nebylo nejšťastnější. Korunu by to jednoduše pobídlo ke skokovým ziskům, které si nikdo v ČNB nepřeje,“ uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Ery. 

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.