CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

06. 02. 2014

0 komentářů

ECB by se dnes mohla dostat “před křivku”, tak jako ČNB v listopadu

 


 

Jednoznačně nejzajímavější (a to i pro české trhy) by mělo být zasedání ECB. Zde s ohledem na likviditní problémy v eurozóně a rýsující se deflační hrozby, na rozdíl od většiny trhu, větříme v další expanzivní zásah a to v podobě snížení repo sazby o 10–15 bazických bodů. ECB již několikrát pod vedením prezidenta Draghiho ukázala, že ráda překvapuje, a i tentokrát by Draghi a spol. mohli zůstat tzv. „před křivkou“. Tento termín v hantýrce finančních trhů značí, že tvůrce hospodářské politiky provede svoji akci ještě před tím, než ji trhy zabudují do svých cen, či jej v horším případě dokonce k akci donutí.

“Před křivkou” se nepochybně ocitla i ČNB, když na počátku listopadu pro většinu trhu překvapivě zavedla nový měnový režim zahrnující intervence proti koruně. Dnes bude bankovní rada zasedat opět, přičemž její jednání by tak akční zdaleka být nemělo. Na pořadu jednání ČNB sice bude nová prognóza inflace, ale ta by se od té minulé (alternativní scénář s kurzovým zásahem) nemusela až tak výrazně změnit. Zajímavé bude sledovat, jak bude s odstupem tří měsíců po intervenci (a mj. po revizi dat o HDP) vypadat prognóza ekonomického růstu na letošní rok. Prozatím centrální banka optimisticky předpokládala, že se letos díky slabší koruně růst české ekonomiky zdvojnásobí.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *